Чи відрізняється робота і життя ІТ-шника в Україні та Швеції, а головне – чи відрізняється зарплата?

  • 23 декабря, 08:22
  • 4085
  • 0

Доля IT-індустрії в українській економіці складає приблизно 4% і має зрости до 10% в 2025 році. Такі плани озвучували у Міністерстві цифрової трансформації. Є країни, що давно перевершили цей показник. У Швеції доля IT у ВВП складає уп'ятеро більше – приблизно 20%. Сама ж країна – в десятці з легкості ведення бізнесу у світі. Чи відрізняється робота і життя ІТ-шника в Україні та Швеції, а головне – чи відрізняється зарплата? Про це поговорили з керівним директором шведського підрозділу шведсько-української IT-компанії Sigma Software Артемом Петренком під час шведсько-українського бізнес-форуму у Стокгольмі. 

- Що спільного та в чому різниця між шведським та українським IT-спеціалістом? 

- Відмінності – це радше в культурах, безвідносно до того – це розробник чи хтось ще. Це вміння спілкуватися, будувати діалог, пояснювати. У західній культурі це розвинено трохи краще, ніж в Україні. Чому – мабуть, тому, що шведські діти вчаться цьому зі школи.

Є і культурні особливості шведського менталітету: більш розвинена екосистема праці в більш стабільній розвиненій економіці. Тут все стабільно і добре останні 200 років і це змінює парадигму. Можливо тут люди не так поспішають, більше приділяють часу work-life balance. Швеція спокійніша. Але якщо ми подивимось на американський ринок, то він дуже схожий за динамікою на український.

Що спільного між Швецією та Україною – це любов до технологій, бажання розробляти продукти та втілювати інновації. Водночас у мене є враження, що в Україні вищий рівень технічної підготовки IT-фахівців, динамічніший. Університет, екосистема довкола компаній, стажування з 2-3 курсу інституту дають глибший рівень знань та навичок на момент закінчення вишу.

- Чи справді українці порівняно низькооплачувані ІТ-працівники за світовими мірками?

- Принципово не згоден – з власного досвіду та розуміння ситуації у Європі. Спілкуючись з різними клієнтами зі Швеції чи інших країн, йдеться про високий рівень українських спеціалістів та послуг.

IT-спеціалісти з України – це не lowcost. Зараз рівень IT-зарплат в Україні та Європі дуже близький. Проте є різниця. Якщо IT-фахівець в Україні вважається заможною людиною, то, наприклад, у Швеції він – звичайна людина. Це через ціни, високі рахунки й податки – у Швеції IT-фахівець не може дозволити собі щодня вечеряти у ресторані.

- Є думка, що в Україні ІТ приваблює в першу чергу зарплатою. Що змушує шведів обирати роботу в ІТ у багатій країні?

- Мені здається, не зарплата, а можливості – це драйвери, не тільки в Швеції. Звісно, для студента мотивацією може бути і зарплата, але глобально – це можливість зануритися у технології та змінити світ.

 - Чи відрізняються задачі, які стоять перед українськими і шведськими кодерами? Є думка, що українцям рідко довіряють складні задачі.

- Є типи задач які дуже важко передаються не тільки до України, а будь-якому посереднику, навіть шведському. Деякі компанії дуже обережно ставляться до передачі core процесів (розробка структурно ключових елементів, – ред.). Змінити це може, і справді змінює, час співробітництва і якість українського сервісу.

З іншого боку, коли шведський розробник може шведською мовою обговорити деталі із замовником – це прискорює процес. І в такому разі ми говоримо не лише тільки про мову, а радше про soft skills.  

 - Ви раніше постійно працювали в українському ІТ. Що змінилося у вашій роботі зі зміною країни проживання?

Змінилося розуміння екосистеми. Також адаптувався під локальні особливості спілкування. Коли шведський замовник каже "це не дуже добре", це означає, що "все дуже погано". Це розуміння бекграунду за фразами та відсиланнями – це і змінилося.

- Як пандемія змінила життя шведського ІТ-шника?

- Змінилося те, що часто працюємо з дому. Раніше культура була зосереджена на тому, щоб регулярно бути в офісі. З початку пандемії – все в онлайні і це також вплинуло на життя і змінює культуру. Але з 29 вересня 2021 Швеція зняла всі COVID-обмеження. Тепер компанії заохочують працівників два-три дні з п’яти працювати в офісі.


0 комментариев
Сортировка:
Добавить комментарий

IT Новости

Смотреть все