Не мітинг, а здибанка: до Дня української писемності GlobalLogic зібрала айтівсько-український словник

 • 10 ноября, 05:57
 • 4592
 • 0

ІТ-компанія GlobalLogic провела опитування серед фахівців, аби з’ясувати, які іншомовні слова вони вживають найчастіше. До Дня української писемності та мови зібрали найрозповсюдженіші професійні англіцизми та попросили фахівця з мовознавства замінити їх на питомо українські слова.

Через залученість до міжнародних проєктів та велику кількість комунікації англійською айтівці вживають багато іншомовних слів навіть у спілкуванні з колегами-українцями. Майже половина опитаних ІТ-спеціалістів зазначили, що в роботі спілкуються поєднанням з двох мов – української та англійської. 

“Запозичення проникають до вжитку швидше, аніж в українській мові встигають утворитися нові загальноприйняті слова, тому подекуди вона стає схожою на міжнародний суржик. – розповідає Михайло Свистун, засновник проєкту Словотвір. – Сучасність вимагає прискорення словотворчих процесів, і ми в цьому допомагаємо.”

Опитані фахівці зізнавалися, що надмірне використання іншомовних слів дратує, адже в рідній мові є чимало легших та зрозуміліших аналогів. Серед найбільш дратівливих називали такі запозичення як “літералі”, “сінкатись”, “рілі”, “скедюл”, а також елементарні слова, які легко перекласти, як-от “бокс” – коробка, “воркати” – працювати, “френд” – друг тощо.

“Фахівці GlobalLogic мають запит на те, аби зробити свою українську більш досконалою, а ми радо сприяємо їх розвитку та навчанню. Влітку ми проводили внутрішній мовний марафон: запрошували викладачів сценічної мови, лідерів думок-мовознавців, педагогів та істориків, – розповідає Анна Щербакова, віцепрезидентка GlobalLogic. – Бачимо, що для наших інженерів українська історія, мова та культура – цікаві та важливі, тому постійно залучаємо відомих лекторів до внутрішніх подій. Так ми проводили зустрічі колег з Братами Капрановими, істориком Ярославом Грицаком, журналістом Віталієм Портніковим”.

До Дня української писемності та мови GlobalLogic зібрала найвживаніші серед фахівців терміни та разом із командою Словотвір запропонувала їм альтернативи:

Іменники:

 1. мітинг — зустріч, нарада, віче;

 2. колл — гуртвиклик, зідзвін;

 3. таск(а) — завдання;

 4. баг(а) — хиба, помилка, 

 5. дейлік — щоденна зустріч;

 6. комітмент — зобов’язання, домовленість;

 7. сінк — обговорення, судум’я;

 8. реквест — запит;

 9. тікет — задача;

 10. стендап — зустріч;

 11. апрув — затвердження;

 12. фіча — відмінність, особливість, родзинка;

 13. естімейт — оцінка, прикидка;

 14. ішью — проблема;

 15. реліз — випуск.

Дієслова:

 1. заасайнити — присвоїти, приписати;

 2. рев’ювити — переглядати, рецензувати;

 3. запушити — спонукати, просувати;

 4. скедюлити — планувати;

 5. мержити — з’єднувати, зливати;

 6. апдейтити — оновлювати;

 7. дебажити — відлагоджувати, знехиблювати усувати хиби;

 8. деплоїти — розгортати ПЗ;

 9. білдити — збирати;

 10. юзати — користати, використовувати;

 11. шерити — ширити, ділитись;

 12. ранити — запускати;

 13. інвестігейтити — дізнавати, вивчати;

 14. засетапити — встановити, налаштувати.


Усі перераховані слова та їх українські аналоги команда GlobalLogic додала до онлайн-словника відповідників Словотвір. За посиланнями ви зможете проголосувати за найбільш вдалий на вашу думку переклад, прокоментувати його або додати свій варіант.

А для молодшого покоління у GlobalLogic є серія лекцій “Казкова Україна”, розміщена у відкритому доступі. Викладачі розповідають, чому українська міфологія крутіша за Marvel або як написати свою власну казку українською.


0 комментариев
Сортировка:
Добавить комментарий

IT Новости

Смотреть все