Інтроверт чи екстраверт: кому швидше зроблять job offer?

  • 21 августа, 14:07
  • 4400
  • 0

Командний гравець — еталон ідеального працівника в IT. Активний, дружній, амбіційний, комунікабельний, гарно адаптується до змін та швидкий у прийнятті рішень.

Сьогодні практично всі компанії використовують принципи командного духу та вважають, що спільна робота — ключ до успіху. Офіси мають відкрите планування, без стін та перешкод для спілкування — середовище ідеальне для екстравертів.

Як пише у своїй книжці “Сила інтровертів” Сюзан Кейн, нове групове мислення звеличує команду. Вважається, що результат може бути досягнутий лише завдяки спільній роботі та колективному інтелекту.

Давай розглянемо декілька прикладів та проаналізуємо, кому надають перевагу сучасні IT-роботодавці — екстравертам чи інтровертам, і як ці два типи особистостей можуть співіснувати в одній команді.

Будь-де, лиш не в офісі

Том ДеМарко та Тімоті Лістер, керівники компанії The Atlantic Systems Guild, провели дослідження під назвою “Воєнні маневри розробників”. В дослідженні взяли участь понад 600 учасників із 92 країн світу, які отримали завдання написати програму у свій звичний робочий час за звичним робочим місцем.

В результаті, 76% учасників з тих, що справилися найгірше, та 38% — найкраще, повідомили, що інші люди часто відволікали їх від роботи та не давали зосередитися. Розробники, які показали найкращі результати, зазвичай працювали в компаніях, де їм забезпечували тихий особистий простір.

Джейсон Фрід, співзасновник компанії з розробки веб-додатків 37signals, запитав своїх програмістів, дизайнерів та письменників, де їм комфортніше працювати над виконанням задач. Як виявилось, вони всі хотіли б працювати будь-де, але не в офісі, де їм постійно заважають зосередитися.

Ці приклади показують, що відсутність фонового шуму та подразників позитивно впливають на ефективність роботи людей. Тобто постійна комунікація, без можливості індивідуально вникнути в задачу, може нашкодити результативності.

Інтроверти чи екстраверти: кого більше в IT

Компанія IDGConnect провела опитування серед 450 людей, задіяних в IT. Результат показав, що більша частина опитуваних — інтроверти (53%). Екстраверти складають 20%, амбіверти (тип особистості, що містить ознаки інтровертів та екстравертів) — 24%, а решта 3% не змогли визначитися.

В компанії Інновекс вирішили розпитати  колег та дізнатися, який тип особистості переважає в командах Інновекс. Поспілкувалися з людьми із різних проєктів та виявили, що відсоткове співвідношення інтровертів до екстравертів значно відрізняється. Тоді як в одній команді інтроверти складають 30%, а екстраверти — 70%, в іншій — все з точністю навпаки.

"Я — екстраверт. В моїй команді 70% колег — теж екстраверти. Мені особисто ефективніше працювати наодинці, але я все ж надаю перевагу роботі в офісі, де питання можна вирішувати особисто. Для команди завжди краще, коли я в офісі," - Андрій Комаров, Software Architect в Інновекс

Екстравертам в Інновекс цікавіше працювати в команді, але ефективніше — індивідуально, коли немає речей, які відволікають.

Діана Усік, Advanced Software Engineer в Інновекс, коментує, що девелоперську роботу краще виконувати вдома, а менеджерську — в офісі разом з командою.

"Зараз я працюю в оупен-спейсі. Раніше ненавиділа його, було дуже важко зосередитися на роботі. Зараз, якщо треба, — беру навушники або працюю в мітинг-румі. В нашій команді співвідношення інтровертів до екстравертів складає 1 до 4. Раніше я була типовим інтровертом. Зараз скоріше екстраверт. Протягом року змушувала себе змінювати звички, спілкуватися з людьми, відвідувати різні заходи. Тоді мій світогляд та сприйняття себе кардинально змінились", -  Діана Усік, Advanced Software Engineer в Інновекс.

Як екстраверти, так і інтроверти, надають перевагу роботі в тиші, коли потрібно зосередитися. Юлія Шоган, Project Coordinator в Інновекс, та екстраверт, каже, що завжди працює в навушниках, тому шум взагалі не проблема. 

"Мені зручніше працювати в команді, тому що моя робота напряму залежить від роботи/спілкування з людьми. З березня і до сьогодні моя команда працює з дому, а я рахую лічені дні до закінчення карантину. Коли перші рази приходила в офіс, було важко дивитися на пусті крісла команди і я шукала спілкування за склянкою ранкової кави з сусідніми проєктами", - Юлія Шоган, Project Coordinator в Інновекс.

За словами Юлі, те, що у її команді 70% інтровертів, справді очевидно, адже професія програміста входить у ТОП 5 ідеальних вакансій для інтровертів. Але круто, коли в команді витримується баланс інтровертів та екстравертів.

Родіон Азнауров, Advanced Software Engineer в Інновекс, вважає себе інтровертом, але водночас він — тімлід і командний гравець.

"Деколи зустрічаються такі задачі, які вимагають повної концентрації. Тоді краще працювати вдома, де немає такої кількості факторів, які відволікають. Але мені чудово працюється в команді. Я — командний гравець. Крім того, я — тімлід проєкту, тому мені важливо бути з командою на одній хвилі", - Родіон Азнауров, Advanced Software Engineer в Інновекс

Родіон каже, що у команді немає проблем зі спілкуванням інтровертів та екстравертів. Усі знають та приймають один одного як є. І якщо виникає ситуація, коли хтось комусь створює дискомфорт, усі вміють делікатно на це вказати і вирішити питання.

Фізіологічна складова екстраверсії та інтроверсії

Часто вчені пов’язують схильність до інтроверсії чи екстраверсії з дофаміном, біологічно активною хімічною речовиною, яка відповідає за систему винагороди мозку і впливає на процеси навчання та мотивації.

У 2005 році вчені провели дослідження, яке довело це явище. Учасники експерименту грали в азартні ігри, а вчені слідкували за реакцією і вкінці провели генетичний тест. Учасники, у яких був виявлений ген, який відповідає за більшу сприйнятливість до дофаміну, активніше реагували на перемогу — вони ж проявляли більшу схильність до екстраверсії.

Бачимо, що інтроверт може без стимуляції виконувати завдання, в той час як екстраверту часто потрібна винагорода, яка змусить його/її досягнути кращого результату.

Інтроверти та soft skills: речі несумісні?

Існує міф, що інтроверти та soft skills — несумісні поняття. На перший погляд може здатися, що людина, яка володіє soft skills, — це типовий образ екстраверта. Але інтроверт може у повній мірі мати ці ж самі навички.

Карл Юнг, основоположник системи психологічних типів, пояснює явище інтроверсії як “фокус на внутрішній світ”. Інтроверту комфортно знаходитися в оточенні близьких людей, тоді як екстраверт може легко заводити нові знайомства. Інтроверт та екстраверт — крайні значення на шкалі, а більшість людей не знаходяться чітко на полюсах.

Взаємодія із зовнішнім світом може бути некомфортною для інтровертів, але це не означає, що такі люди не здатні розвивати soft skills. Деякі soft skills, наприклад, інтровертам даються легше, ніж екстравертам: емпатія, тайм менеджмент, вміння слухати, діловий етикет. Тоді як екстраверт краще висловлює думку, комунікує, збирає інформацію та транслює її.

То кого ж більше цінує сучасний IT-ринок?

Інтроверти, як і екстраверти, мають свої плюси та мінуси в роботі. Інтроверти здатні краще вкладатися в дедлайни, реагувати на фідбек, чітко формулювати свої думки. Екстраверти знаходять спільну мову зі всіма, швидше адаптуються та позитивно сприймають зміни у процесах. І ті, і ті можуть бути хорошими керівниками, як показало опитування серед працівників Інновекс.

Кожна людина може ефективно виконувати свою роботу, якщо дійсно зацікавлена в результаті. Тому не варто розмежовувати інтровертів та екстравертів. Варто створювати середовище в компанії, яке допоможе краще працювати, незважаючи на типи особистості.

В Інновекс ми так і робимо. Частина команд працюють в оупен-спейсах, частина — у кабінетах. Працівники, які потребують спокійнішого середовища, можуть працювати з дому або ж користуватися мітинг-румами та місцями у лаундж-зонах, де їх ніхто не потурбує.


0 комментариев
Сортировка:
Добавить комментарий

IT Новости

Смотреть все