Локальний Apple: як венчурний фонд засновника MacPaw обирає стартапи для інвестицій

  • 3 июня, 14:01
  • 3827
  • 0

Засновник IT-компанії MacPaw Олександр Косован разом із партнерами Андрієм Довженком та Владом Тісленком розвиває інвестиційний фонд SMRK, принципи роботи якого порівнюють з Apple. Переповідаємо, чому виникла така асоціація, чому у фонді підтримують тільки українські стартапи та за якими критеріями їх відбирають. 

Упродовж більш як десяти років існування фонду SMRK підтримав 21 український стартап, пише видання Forbes. Загальна сума інвестицій склала приблизно $19 млн. Відбулось також п’ять вдалих екзитів (йдеться про компанії Support YourApp, Amazimg Horong, Preply, Apostera та частково Ajax Systems), на яких фаундери фонду заробили вчетверо більше, ніж свого часу вклали.

Як в SMRK відбирають стартапи

Венчурний фонд SMRK інвестує винятково в українські компанії. До речі, це закладено вже в його назві – консонанті на слово «смерека».

Критерії відбору доволі жорсткі:

  1. більш як 50% компанії має належати засновникам та команді з України;
  2. в Україні має розташовуватися офіс стартапу, центр розробки чи принаймні дистанційна команда;
  3. бажано, щоби понад 50% співробітників компанії працювали безпосередньо в Україні.

Як пояснив журналістам керівний партнер українського Flyer One Ventures Віталій Лаптенок, одна з причин україноцентричності фонду може полягати в тому, що міжнародні інвестори через ризики не поспішають вкладати кошти в локальні стартапи.
В SMRK інвестують виважено та доволі нечасто – тут укладають приблизно 3-4 угоди впродовж року. Середній чек коливається в межах $750 тис., фонд отримує до 20% компанії, у яку вкладає кошти.

Одне з правил фонду – інвестувати в «знайомі» компанії, тобто за рекомендацією або завдяки зв’язкам партнерів.
Також в SMRK заведено підтримувати до останнього, що дозволяє знизити показник закриття стартапів. За інформацією видання, упродовж останніх 10 років фонд втратив 20% свого інвестиційного портфеля – упродовж цього часу закрилися чотири компанії. Вважається, що в перші роки життя поразки зазнають одинадцять з дванадцяти стартапів.

Сервіс порівняння цін Competera – один із прикладів такої віри у фаундерів. Упродовж чотирьох років загальний обсяг інвестицій у цей проєкт сягнув $4 млн. Хоча компанія пережила кілька криз, завдяки буму технологій штучного інтелекту у 2024 році вона отримала друге дихання. 

Чому SMRK порівнюють з Apple

Принципал польсько‐американського фонду SMOK Ventures Олександр Яценко описав стиль SMRK так: «Всі діють як Google, а вони – як локальний Apple, тільки у світі венчурних інвестицій». Так, в SMRK не поспішають, на відміну від фондів-конкурентів, і очікують на чіткі результати. 

Не секрет, що Олександр Косован – прихильник техніки відомого американського бренду.

«Інвестиції – це продовження власного его», – жартома розповів він виданню. Водночас підприємець додав, що його мета – допомагати командам створювати продукти та реалізовувати ідеї, здатні змінити світ на краще. До того ж він хоче бути причетним та залученим у розвиток чогось великого, крім MacPaw.

Ще однією спільною з техгігантом Apple рисою називають фокус на фізичних продуктах, зокрема на хардверних. Один із прикладів такої інвестиції – компанія Олександра Конотопського Ajax Systems. На той час інвестиція в розмірі $1 млн в екосистему датчиків, безпекових гаджетів і софта була ризикованою, за словами Андрія Довженка. Проте вона допомогла компанії за рік зробити те, що без цих коштів реалізовували б утричі довше. А за три роки після отримання фінансування Ajax вийшла на ринки більш як 70 країн та збільшила виторг у 30 разів.

Перехід до іноземних інвестицій

SMRK вже робив кілька спроб залучити зовнішніх інвесторів: спершу в період пандемії COVID-19, потім – у січні 2022 року. Новий фонд із робочою назвою SMRK ШI – це вже третій «похід» за грошима з Європи.

За словами експертів, побудова стосунків із зовнішніми інвесторами – тривалий процес, що може щонайменше займати 1-2 роки. До того ж складно залучати кошти в умовах повномасштабної війни. Однак Косован має оптимістичні очікування.

«Після перемоги у відбудову України вливатимуть значні кошти», – цитує його видання.

Підприємець вважає, що потреба в створенні креативних технологічних рішень сприятиме появі нових перспективних компаній, вартих інвестування, хоча для цього ще доведеться попрацювати.


0 комментариев
Сортировка:
Добавить комментарий