Асоціація IT Ukraine пояснила ризики законопроєктів про мобілізацію. Про що йдеться

  • 5 января, 07:01
  • 4143
  • 0

Наприкінці минулого року Кабмін вніс до Верховної Ради законопроєкт № 10378, який пропонує внести ряд змін у закони про мобілізацію та військову службу. Зокрема, йдеться про зниження призовного віку, розширення переліку осіб, які мають право на відстрочку, оновлення повноважень органів місцевого самоврядування в проведенні мобілізації та навіть обмеження конституційних прав осіб, що порушують законодавство щодо військового обліку на мобілізації.

У зверненні IT Ukraine йдеться про те, що асоціація розуміє мету законопроєктів № 10378 і № 10379, однак звертає увагу влади на їхні ризики для «стану економіки країни, свобод громадянського суспільства та перспектив розвитку ІТ-індустрії країни».

Найбільш критичними називають:

  1. надання керівництву ТЦК та СП права вносити інформацію про порушників відповідних норм до Єдиного реєстру боржників та ініціювати обмеження їх у правах;
  2. перегляд Кабміном Порядку бронювання військовозобов’язаних упродовж одного місяця від моменту публікації закону;
  3. зобов’язання реєструвати електронний кабінет призовника, військовозобов’язаного, резервіста;
  4. обмеження в праві користуватися консульськими послугами для українців призовного віку, що нині перебувають за кордоном;
  5. зобов’язання підприємств забезпечувати виконання громадянами військового обов’язку.

«Українські ІТ-компанії конкурують із потужними компаніями на міжнародній арені, вкладають багато зусиль для промоції можливостей та переконанні в надійності українського ІТ, адже з Україною замовники не охоче працюють через війну – ми в “червоній зоні”. Але з прийняттям новацій зростає ризик, що ІТ-компанії України будуть змушені відкривати офіси в інших країнах та скорочувати кількість українських команд», – наголошують в IT Ukraine.

В Асоціації нагадали, що саме IT-сектор забезпечує майже половину всього експорту послуг та досяг рекордних показників у 2022 році попри повномасштабну війну ($7,34 млрд). Натомість за 11 місяців поточного року обсяг впав на 7,3% проти аналогічного періоду торік та склав $6,1 млрд. Як йдеться у зверненні, людський капітал – основа стабільної роботи ІТ-індустрії, а вилучення працівників для проходження базового військового вишколу може спричинити додаткові проблеми з виконанням контрактів українськими ІТ-компаніями.

«Ми вважаємо, що 65 тисяч осіб – IT-спеціалістів, та приблизно 120 тисяч осіб разом із членами сімей – важливий демографічний фактор для відновлення України», – додали в IT Ukraine.

Примус підприємств забезпечувати виконання громадянами військового обов’язку призведе до зменшення робочих місць в ІТ-індустрії, вважають в Асоціації. Передбачені законами зміни суперечать суті підприємництва, а вилучення і призначення айтівців для вручення повісток, супроводження військовозобов’язаних громадян до ТЦК, забезпечення проходження служби у військовому резерві не сприяє досягненню економічних і соціальних результатів.

«Окремі положення законопроєктів, на думку учасників Асоціації, несуть суттєві ризики для держави та громадян, зокрема: суперечать нормам Конституції України, які є непорушними також у воєнний час, зокрема, статті 25 та 28; містять значні корупційні ризики в частині запровадження нових процедур мобілізації; концептуально не узгоджуються з інститутами судового та виконавчого провадження в Україні; містять суттєвий ризик для стабільності економіки країни через недоотримання податків та зборів у державний та місцевий бюджети, а також зменшення валютних надходжень», – зазначили у зверненні.

Також Асоціація запропонувала долучитися до обговорення питань бронювання військовозобов’язаних на період мобілізації, щоб забезпечити баланс інтересів держави й бізнесу.

Нещодавно ми розповідали, що буде, якщо перекласти відповідальність за мобілізацію на армію, та чому внесений раніше законопроєкт потребує суттєвих змін, на думку генерал-майора запасу ЗСУ Сергія Кривоноса.


0 комментариев
Сортировка:
Добавить комментарий

IT Новости

Смотреть все