Дерусифікація українських доменів – власників сайтів закликають прибрати з адрес зросійщені зони

  • 30 июня, 13:32
  • 4515
  • 0

Реєстратор доменних імен Cityhost запустив ініціативу з дерусифікації українських доменів. Компанія закликає власників сайтів використовувати імена у зонах з правильною транслітерацією замість русифікованої – kyiv.ua замість kiev.ua, rivne.ua замість rovno.ua тощо.

В українському просторі Інтернет налічуються мільйони сайтів. Кожен із них має власне ім’я – домен. Національна доменна зона України – UA, також існують регіональні доменні зони для окремих міст. Так склалося, що для деяких міст спершу були запущені зросійщені зони: kiev.ua, kharkov.ua, rovno.ua тощо. Їхня транслітерація базується на російських назвах міст: Киев, Харьков, Ровно. Вже пізніше впровадили можливість реєстрації імен у зонах з транслітерацією, що базується на українських назвах: kyiv.ua, kharkiv.ua, rivne.ua тощо. Кількість імен в українському сегменті, що зареєстровані в неправильних доменах, значно переважає імена в зонах з правильною транслітерацією.

Таблиця русифікованих та правильних доменів:

Зросійщена доменна зона

Правильна доменна зона

kiev.ua

kyiv.ua

khakrov.ua

kharkiv.ua

dnepropetrovsk.ua

dnipropetrovsk.ua

odessa.ua

odesa.ua

cherkassy.ua

cherkasy.ua

chernigov.ua

chernihiv.ua

rovno.ua

rivne.ua

chernovtsy.ua

chernivtsi.ua

nikolaev.ua

mk.ua

Найкраща ситуація із найпопулярнішою українською регіональною зоною – столичним доменом. Завдяки інформаційній кампанії KyivnotKiev (започаткована МЗС України у 2018 році) кількість імен у правильний зоні зростає, а в русифікованій знижується. Та навіть при цьому, за офіційною статистикою на травень, в домені kiev.ua — 37455 адрес, а в українському kyiv.ua — всього 1684. З іншими регіональними зонами також прикра картина – переважна більшість імен зареєстрована в зросійщених зонах. Зазвичай власники сайтів не приділяють достатньої уваги цьому питанню, а подекуди й не знають про існування українізованих доменних зон.

28.06.2022 року український реєстратор доменів Cityhost.ua запустив ініціативу з дерусифікації українських доменних імен. Компанія припинила реєстрацію доменів у зросійщених зонах: kiev.ua, kharkov.ua, dnepropetrovsk.ua, odessa.ua, cherkassy.ua, chernigov.ua, chernovtsy.ua, rovno.ua, nikolaev.ua. Також, щоб стимулювати власників сайтів змінювати імена, запровадили знижку на домени в правильних зонах. Вартість реєстрації на рік складає 99 грн. За словами провайдера, це в декілька разів нижче собівартості. 

Олег Рівтін, директор з маркетингу компанії опублікував в своєму Facebook допис із закликом до українських та міжнародних реєстраторів доменів долучитись до ініціативи. У публікації він відмітив офіційні сторінки провайдерів. В коментарях до публікації про свою підтримку ініціативи заявив також реєстратор доменів HOSTiQ.ua.   

Прибрати з назви сайту зросійщену зону нескладно. Українізовані й русифіковані зони працюють як дзеркальні. Тобто власникам сайтів в домені kiev.ua доступна реєстрація аналогічного імені в kyiv.ua. Наприклад, якщо ви володієте сайтом з ім'ям test.kiev.ua ви можете зареєструвати test.kyiv.ua, звернувшись до свого поточного реєстратора.

Щоб перенести сайт на правильний домен, потрібно виконати такі дії:

  1. Зареєструвати правильний домен у поточного реєстратора. Здебільшого це автоматизована процедура на 2 хвилини: перевірити ім'я, внести дані про власника, оплатити.  

  2. Змінити адресу в конфігураційних файлах сайту та його коді. Домен може бути прописаний в програмному коді, такі частки треба знайти та змінити адресу. 

  3. Вказати новий домен як псевдонім поточного. У такому випадку за двома адресами буде відкриватися один сайт. Така процедура дозволить зберігти відвідувачів, які за звичкою будуть заходити на стару адерсу. 

  4. Прописати 301 редірект з русифікованого домену на правильний. Це потрібно для пошукової оптимізації та збереження позицій сайту в результатах пошуку.

  5. Створити нові електронні адреси у правильному домені. Якщо ви використовуєте доменну пошту, наприклад, office@test.kiev.ua, вам потрібно створити скриньки на новому домені office@test.kyiv.ua. Це можна зробити в панелі керування хостингом/доменом. 

Дерусифікація українських доменів — важливий та своєчасний крок. Ми маємо відмовитись від усього російського, аби підсилити нашу позицію як країни. Російські назви українських міст — це відбиток колоніальної політики, яка століттями велася проти нас агресором. У часи повномасштабної війни ми не маємо залишати жодного сліду російського панування ні в реальному житті, ні в мережі.


Похожие материалы

0 комментариев
Сортировка:
Добавить комментарий

IT Новости

Смотреть все