Технології можуть врятувати світ від кліматичної катастрофи, але ми не поспішаємо їх використовувати. Чому?

  • 26 января, 09:54
  • 4239
  • 0

Sustainbility — не просто модне слівце, а глобальний тренд найближчих років. Допомогти людству стати на шлях сталого розвитку, запобігти кліматичній кризі та залишити нащадкам придатне для життя середовище можуть технології. Як саме і чому ми не використовуємо ці можливості на повну, пояснює Дірк Меснер, директор Інституту навколишнього середовища і безпеки людини Університету ООН. Публікуємо адаптований переклад його тексту.

Ключ до розв’язання екологічних проблем — у технологіях

За останні кілька десятилітть життя кардинально змінилося, штучний інтелект замінив людську працю в багатьох сферах. ПЗ тепер аналізує юридичні документи не гірше за юристів, а машинне навчання дозволяє зберігати великі масиви інформації на портативному пристрої.

Нові технології й надалі змінюватимуть суспільство й економіку. Але чи допоможе це нам стати на шлях сталого розвитку (sustainability)? Чи можуть інновації розв’язати проблему вичерпання природних ресурсів і збільшення викидів?

Шанси є. Вже зараз технології допомагають ефективніше використовувати енергію та інші ресурси. Наприклад, розумні системи іригації дозволяють розрахувати оптимальну кількість води, необхідну для вирощування культурних рослин.

Технології можуть врятувати світ від кліматичної катастрофи, але ми не поспішаємо їх використовувати. Чому?

Інший приклад — оптимізація транспортних процесів. Замість того, щоб кожен мав автомобіль, яким користуватиметься від сили годину на день, кілька людей можуть разом використовувати один електромобіль. Це зменшить кількість авто і розвантажить транспортну розв’язку.

За допомогою технічних інструментів можна відстежувати, документувати й аналізувати постачання ресурсів, що дозволяє створити циркулярну економіку. На відміну від традиційної, лінійної економіки, яка передбачає захоронення відходів, циркулярна заснована на принципах відновлення ресурсів і, як наслідок, мінімізації відходів.

Технології можуть врятувати світ від кліматичної катастрофи, але ми не поспішаємо їх використовувати. Чому?

За допомогою цифрового моніторингу вчені можуть у режимі реального часу слідкувати, як змінюються екосистеми: ліси, коралові рифи та льодовики. Це дозволить службам охорони природи краще розуміти, як захистити та відновити навколишнє середовище, а також контролювати виконання зобов’язань зі збереження екосистем урядами й приватними компаніями. Система The Global Forest Watch вже робить це: програма з відкритим кодом використовує супутникові дані для моніторингу стану лісів.

То чому ми цим не користуємося?

Утім, людство не використовує потенціал технологій, щоб зробити економіку більш екологічною, повністю. Натомість спостерігаємо бум обчислювальних центрів, які необхідні для обслуговування онлайн-сервісів, підтримки соцмереж та аналізу великих даних. Усі вони споживають чимало енергії. Наприклад, центри обробки даних Bitcoin за рік споживають її стільки ж, скільки й вся Ірландія.

Згідно з прогнозами, у 2022 році системи передаватимуть втричі більше даних, ніж у 2017-му. Поки у світовому енергетичному балансі переважатимуть горючі корисні копалини, збільшення кількості обчислювальних центрів буде прискорювати зміни клімату.

Щоб розв’язувати глобальні проблеми, як-то зміни клімату, держави повинні співпрацювати. Цифрова революція змінює людство так само, як поява друкарського верстата і парового двигуна — ці винаходи стали початком нової епохи. Та якщо не використовувати інструменти цифрової революції для побудови сталої економіки, вони лише примножать наявні проблеми.

Технології можуть врятувати світ від кліматичної катастрофи, але ми не поспішаємо їх використовувати. Чому?

Штучний інтелект може оптимізувати процеси й замінити значну частину кваліфікованих працівників. Та без належної програми перепідготовки та пояснення переваг використання AI для робітників це призведе до того, чого ми так боїмося: росту безробіття та бідності.

Більшості урядів у всьому світі бракує досвіду в галузі штучного інтелекту, машинного навчання і віртуальної реальності. Багато держустанов досі ведуть документацію в паперовому форматі. Державним органам складно пристосовуватися до нових реалій, які ставлять важливі питання щодо законів про конфіденційність даних та бажання отримувати дедалі більше користі від цифрових систем.

Урядам варто нарощувати інвестиції в цифрову інфраструктуру і скеровувати її на те, щоб зробити сучасну економіку і світ загалом більш sustainable. Їхнє завдання — забезпечити умови, за яких кожен зможе отримати зиск від нових можливостей цифрової доби. Це включає широкосмуговий доступ до інтернету та освітні програми для наступного покоління цифрових інженерів.

Цифрова ера — це нова реальність, подобається вона нам чи ні. Світ стоїть на роздоріжжі, і в наших інтересах ступити на шлях сталого розвитку. Технології дозволяють нам зробити це швидше. Головне — спрямувати їх у правильному напрямі.

Джерело: vctr.media


0 комментариев
Сортировка:
Добавить комментарий

IT Новости

Смотреть все