«Важливо зберігати баланс». Очільниця Kharkiv IT Cluster про проблему бронювання айтівців

  • 16 июня, 15:21
  • 3851
  • 0

Одними з найважливіших проблем українського ІТ зараз є відсутність системного бронювання від мобілізації та прозорого механізму відряджень за кордон. Так, через неможливість виїзду індустрія втрачає мільярди гривень. Про це розповіла директорка Kharkiv IT Cluster Ольга Шаповал. 

В інтервʼю MC.today Ольга пояснила, що 70% розробників не можуть виїжджати з України для особистих зустрічей, зокрема для підписання контрактів з іноземними клієнтами. Вона уточнила, що через такі обмеження та неукладені угоди українське ІТ втрачає приблизно 2 млрд грн щомісяця.

Директорка Kharkiv IT Cluster також звернула увагу на проблему бронювання від мобілізації. За її словами, зараз 7% айтівців служать у лавах ЗСУ, а бронювання отримав 1% фахівців.

«Ми не вимагаємо бронювання для всіх ІТ-спеціалістів, але важливо зберігати баланс між ротацією війська та збереженням ключових для бізнесу фахівців. Це дозволить продовжувати сплачувати податки та залучати валютні надходження в країну, що є критичним для фінансування армії, оскільки міжнародна допомога не покриває всіх потреб», – висловилася Ольга.

Вона додала, що кластер доносить цю інформацію до Мінекономіки, Міноборони та міжнародних партнерів, однак для розвʼязання проблеми потрібне рішення влади.

«Щоб чітко визначити механізм бронювання та відряджень за кордон, потрібна політична воля», – зазначила вона.

Що з бронюванням айтівців від мобілізації

CEO Львівського IT Кластера раніше повідомляв, що всього в Україні близько 700 тис. заброньованих працівників, а айтівців – трохи менш як 4 050. Тобто приблизно менш як два працівники на ІТ-компанію. Як і Ольга Шаповал, він відзначив, що проблема полягає в механізмі бронювання. Зокрема, в бюрократизованості процесу, впливі людського фактора та обмеженні в 50% заброньованих військовозобов’язаних.

Економічне бронювання від мобілізації

Допомогти в цій ситуації могло б запровадження економічного бронювання. Цю ідею в Україні обговорюють ще з початку року, однак досі такий механізм не запровадили. Ба більше, зʼявлялась інформація, що влада взагалі відмовилася від такого підходу через побоювання Генштабу.

Та все ж нещодавно в Раді зареєстрували законопроєкт про бронювання від мобілізації. Умови – щомісячний платіж 20 тис. грн за працівника. Також пропонується, щоби бронюванню підлягали і ФОПи.


0 комментариев
Сортировка:
Добавить комментарий