Бізнес і програміст: як захищати авторські права на розробку ПЗ

  • 3 октября, 08:55
  • 4734
  • 0

Автор матеріалу: Марія Ортинська, патентна повірена, CEO компанії IPStyle

Порушення авторських прав у сфері розробки програмного забезпечення (ПЗ) – тема не нова, проте стає дедалі актуальнішою. Багато хто чув про судові спори між світовими розробниками програмного забезпечення і в Європі, і в США.

Наприклад, нещодавно американська технокомпанія Apple подала позов про порушення авторських прав до компанії Corellium, яка розробляє віртуальні копії операційної системи iOS.

Бізнес і програміст: як захищати авторські права на розробку ПЗ

Проте далеко не кожен замислюється, що й в Україні, навіть не виходячи на зарубіжний ринок і не працюючи з великими замовниками, можна також бути втягнутим у судову тяганину.

Реальна історія однієї розробки

З чого починав програміст

На початку 1999 року програміст разом зі своїм братом розробляє програму для закупівлі медикаментів, зокрема – для управління оптово-роздрібною торгівлею лікарськими засобами. За кілька місяців влаштовується на роботу в компанію провідним фахівцем інформаційно-аналітичного відділу. Працює на власному комп'ютері. Директор компанії, дізнавшись про розробку, пропонує свої послуги – посередницьку фірму. Тобто клієнти платитимуть роботодавцю, а роботодавець – збільшить грошову винагороду за результатами роботи. Роботодавець створює юридичну особу, втім, за кілька років – у 2002-му – програміст звільняється і реєструє авторське право на комп'ютерну програму. А 2004 року роботодавець реєструє програму на себе як на власника майнових права, вказавши програміста і ще двох осіб як авторів.

Історія роботодавця

У 1997 році в компанії працювали два програмісти, які почали писати програму. Але не закінчили. У 1999 році прийшов новий програміст і завершив розробку. У 2002 році програмісту дано вказівку підготувати документи на реєстрацію авторського права на роботодавця, втім, програміст скористався інформацією і самостійно подав документи на реєстрацію. При цьому приховав факт, що програма створювалася у порядку виконання службових обов'язків. У 2004 році роботодавець реєструє авторське право на програму, розцінюючи її як службовий твір, створений трьома авторами.

Що вирішив суд

Програміст просить визнати авторське майнове право на комп'ютерну програму, а роботодавець – подає зустрічний позов і просить визнати його права на програму. Суд, вислухавши обидві сторони і оцінивши їхні докази, став на бік програміста – його позов задовольнив, а роботодавцю – відмовив.

Висновки для бізнесу

Збираємо докази

Працюєте над розробкою програми? Подбайте про докази того, коли почали розробку. Це може бути будь-яка фіксація початку процесу, свідки, подача коду програми на реєстрацію і навіть листування електронною поштою.

Документуйте свої доручення на розробку програми

Ви – замовник продукту або роботодавець? Документуйте свої доручення на розробку ПЗ, а також обов'язки співробітника, підрядника з розробки програми. Наприклад, передбачте в трудовому договорі, що розробка коду входить до трудових обов'язків, а всі майнові авторські права на розробку належать роботодавцю. У договорі з підрядником пропишіть не абстрактні «послуги у сфері інформатизації», а детально розпишіть розробку замовленої програми, модуля тощо. Не буде зайвою й деталізація мови програмування, й використаних під час розробки бібліотек. У такий спосіб ви вже конкретизуєте програму, розробку якої замовляєте.

Готуйте технічні умови

Готуйте доручення з чіткими технічними вимогами, це потребує часу, особливо коли розробляються великі обсяги коду різними підрядниками. Утім, сприймайте це як інвестицію в безпеку.

Фіксуйте проміжні результати

Програма за один день не створюється. І навіть вже готова програма, як правило, вдосконалюється і допрацьовується. Фіксуйте передання програмістами коду, наступні завдання, дати передання коду. Якщо ж ви – програміст і самостійно працюєте під програмою, майте докази за етапами її розробки. У разі оскарження вашого авторства набагато легше переконати суддю у вашій правоті, показавши і пояснивши всю історію розробки програми.

Заявляйте про авторське право

Реєстрація авторського права – не панацея. Це не означає, що не варто подавати на реєстрацію заявки. Це означає, що необхідно подавати заявки на реєстрацію авторського права, якщо ви дійсно маєте права. До реєстрації авторського права на службові твори необхідно поставитися особливо ретельно і перевірити, а чи дійсно розробка є службовим твором, а чи дійсно автори розробляли її у порядку виконання службових обов'язків?

І пам'ятайте, якщо хтось показує вам свідоцтво про реєстрацію авторського права – не факт, що ця особа дійсно може довести належність їй авторських прав. Наприклад, в історії вище роботодавцю не допомогла реєстрація авторського права в 2004 році на службовий твір. А якщо розробка коду велася ще й на власних комп'ютерах, то доводів відстояти «службовий твір» ще менше.

Визначайте правильно суб'єктів авторського права

Директор – не розробник. І до розробки не має жодного відношення. Тому не подавайте на реєстрацію об'єкт авторського права, автором якого є директор. Це поширена помилка.

Наймаєте програміста зі своєю розробкою? Обговоріть відразу всі умови. Наприклад, чи розвиваєте ви її разом і кому належатимуть права. Якщо програміст згоден передати повністю права, підпишіть договір про передачу майнових прав. Не забудьте конкретизувати, яка програма і з яким кодом подається на реєстрацію. До речі, передбачте і відповідальність програміста, на випадок якщо він передає права або розробляє софт із порушенням прав інших розробників.

Захистіть код

Контролюйте код, який подаєте на реєстрацію. Уповноважений орган не зобов'язаний і не має можливості перевіряти код. І, відповідно до порядку реєстрації, можна подавати не весь код, а лише частини, яких достатньо для його ідентифікації як унікального. Підготовка коду – не менш важливий етап, аніж підготовка заявки. Також продумайте наперед, що будете робити і як доводити, якщо права на ваші програму скопіювали.

Пам'ятайте, що ситуації бувають різні. І недалекоглядне або неграмотне управління інтелектуальною власністю та інтелектуальним капіталом може дуже боляче вдарити по всьому бізнесу.

Джерело: mind.ua


0 комментариев
Сортировка:
Добавить комментарий

IT Новости

Смотреть все