«Це не про $1000 за годину»: хто такий тестувальник, скільки він заробляє і чому це не найлегший шлях потрапити в IT

  • 2 июля, 17:12
  • 4135
  • 0

Професія тестувальника з’явилася порівняно нещодавно, але з кожним роком стає все популярнішою. Чим займається цей фахівець? Це такий собі детектив у світі програмування. Його завдання – знайти всі помилки та недоліки в програмному забезпеченні, щоб користувачі отримали ідеальний продукт.  

Хто такий тестувальник та у чому полягає його робота? Скільки зароблять такі спеціалісти та що потрібно знати, аби отримати першу роботу – читайте у нашому матеріалі. Ми також розпитали у двох тестувальниць про їхній шлях в IT та що вони радять початківцям.

Хто такий тестувальник

Тестувальник програмного забезпечення перевіряє, випробовує застосунки та покращує користування програмами.

Назва професії звучить як тестувальник QA або тестувальник QC. У чому різниця?

  1. Тестувальник QA – це фахівець, який під час процесу розробки продукту забезпечує його якість. Тобто він гарантує, що програма чи додаток «вийде у світ» з найменшою кількістю дефектів і помилок для кінцевого користувача. 
  2. Тестувальник QC – цей спеціаліст виявляє та разом з командою усуває дефекти в програмі. Тобто він не гарантує якість продукту, а лише контролює його на виконання вимог та ефективності.

Тож, тестувальники беруть активну участь у створенні програми чи додатку для користувачів. Їхня робота – контролювати якість та правильне функціонування застосунків, над якими працює компанія.

Чим займається тестувальник в IT? Його основна сфера діяльності має такі напрямки:

  1. розробка сценаріїв тестування програми, розробка автотестів і постійне підвищення навичок, аби ці тести вдосконалювати;
  2. проведення спеціальних тестів для програми на виявлення багів;
  3. контроль якості виконаної роботи та відповідальність за неї;
  4. документування знайдених дефектів, їхній опис та надання інформації для того, аби розробники в майбутньому можуть їх уникнути.

Що має знати такий фахівець

Якщо проаналізувати вакансії на сайтах з пошуку роботи, то можна виділити базові вимоги до спеціалістів з тестування. Звісно, вони можуть дещо відрізнятися, залежно від компанії та проєкту. Але ось основне, що має знати тестувальник.

  1. Орієнтуватися у методології розробки (SDLC), зокрема знати Waterfall, V-model, Agile (Scrum, Kanban тощо).
  2. Розуміти та вміти застосовувати техніки тестування. Також потрібно знати, які є типи та види тестування, і на якому рівні вони застосовуються.
  3. Вміти складати документацію (тест-кейси, чек-листи, тест-плани, тест-result звіти, баг-репорти, тобто звіти про помилки та дефекти програми).
  4. Знати інструменти для роботи (Jira, Confluence, Test management tools тощо) – місця, де створюють документацію та завдання, описують вимоги, пишуть тест-кейси й звіти.
  5. Розуміти протоколи HTTP, JSON, XML, принципи клієнт-серверної взаємодії. А також знати, що таке SQL, та вміти робити запити.
  6. Бути ознайомленими з програми Postman, Swagger та іншими. Ну і, звісно, тут важливе знання англійської мови.

Скільки заробляє тестувальник

Часто тестувальники працюють у середніх і великих компаніях, які роблять власний продукт або працюють за моделлю аутсорсингу. 

Зарплати залежать від досвіду роботи. За даними сайту DOU, медіанна зарплата тестувальника – $2 тис. А найбільше заробляють фахівці, які мають понад сім років досвіду – приблизно $3000-5000.

Ви можете навчатися самостійно – за книгами чи безоплатними відео в YouTube. Або можна записатися на курси з тестування.

У будь-якому випадку спочатку потрібно добре вивчити теорію тестування і базові теми в IT: вебтехнології, API, клієнт-серверну архітектуру, бази даних, комп’ютерні мережі, операційні системи (Unix) тощо. Потім слід опанувати написання тестової документації.

Довідка! У 2023 році на платформі «Дія.Освіта» з’явився восьмисерійний навчальний серіал про тестування програмного забезпечення. В епізодах розповіли про сценарії тестування, виявлення помилок, пошук роботи та портфоліо QA-тестувальника.

Не будуть зайвими й знання основ програмування, щоб легко «читати» код розробників і розуміти, що в ньому відбувається. А для роботи з базами даних необхідно вивчити основи SQL.

Після цього варто вивчати вебсервіси та популярні баг-трекінгові системи чи інші інструменти, які можуть знадобитися для роботи тестувальником.

Також не забудьте підтягнути англійську мову хоча б до рівня Intermediate. Вона потрібна для читання технічної документації, роботи з іноземними колегами чи взаємодії із замовником.

А після вивчення теорії одразу починайте виконувати практичні завдання. Для цього ви можете почати працювати над якимось проєктом: тестуйте його функції та пишіть тест-документацію. 

Як знайти першу роботу в IT

Перш за все, варто постійно переглядати вакансії на сайтах з пошуку роботи – DOU, Djinni, Work.ua, Robota.ua та інші. Щоб знайти роботу, у вас має бути ідеальне знання теорії та практичний досвід. 

Радимо заздалегідь підготувати портфоліо, де буде оформлена документація, тест-кейси, баг-репорти та все, що може стосуватися роботи тестувальника. Тут важливо комплексно показати свої навички.

Додамо, що часто ІТ-компанії дають можливості початківцям проявити себе на безплатних програмах стажування чи курсах. І дуже часто найкращі учні отримують запрошення на роботу.

Як потім розвиватися в кар’єрі

Шлях QA дуже нагадує самурайський шлях розробника: Intern/Trainee, Junior, Middle, Senior, Team/Tech Lead. Найбільш коректний шлях кар’єрного зростання передбачає наступне.

  1. Працюйте над hard skills (поглиблюйте знання та навички у тестуванні) та прокачуйте soft skills. Тут важливо вміти відстоювати свою позицію, чітко аргументувати свою думку, ефективно комунікувати з командою та відповідально ставитися до своєї роботи.
  2. Також не забувайте про позаробочі активності. На вихідних можна почитати технічну літературу, відвідати тренінги чи вебінари, створити власний pet-проєкт.

Досвід українців, які працюють тестувальниками 

Ми поспілкувалися з тестувальницями з двох компаній та розпитали їх про роботу та їхній шлях до цієї професії.

Вікторія Смирнова – AQA Python Engineer | QA Manual в OX Company

Вікторія зізнається – хотіла змінити професію, тож розбирала усі напрямки в IT і вибір зупинився на тестуванні.

«Я перфекціоніст по життю, а тестування саме про це, тому й обрала цю сферу. До речі, хоч це і технічна професія, проте мало хто розуміє, що вона ще й дуже творча, а це мені доволі близько», – пояснює Смирнова.

Дівчина пройшла курси з тестування, проте тепер розуміє, що всього можна навчитись і самостійно. На її думку, достатньо пошукати в Google ті теми, які проходять на різноманітних курсах, а потім поглиблювати знання.

«Ресурсів в інтернеті дуже багато, мені дуже подобається канал “Попелюха” на YouTube. Коли був етап співбесід, я прослуховувала її відео мільйон разів і це дуже допомогло. Ще для підготовки можна подивитись відео з технічних інтерв’ю», – радить тестувальниця.

Вікторія не приховує – роботу шукати було непросто, адже важко виділитися серед 300-500 таких самих кандидатів без досвіду. Знайти першу роботу вдалося лише за пів року.

«Було важко не опустити руки. Після відмов я казала собі: “Значить, це просто чергова не твоя компанія, нічого страшного, ти знайдеш краще”. Спочатку це звучало як знущання з самої себе, але згодом я знайшла компанію з дуже гарними умовами», – поділилася дівчина.

Смірнова зазначає, що зараз високі вимоги до тестувальників-початківців, але обов’язково потрібно знати базові речі – тестову документацію, розуміти SDLC, програми Postman/Jira, HTTP-запити й, звичайно, вміти відповісти на питання «Що таке тестування та які його види існують?». 

Зараз тестувальниця займається автоматизацією. Її робочий день виглядає так: «Зранку я тестую ті задачі, котрі були виконані раніше, далі пишу автоматизацію, а ввечері перевіряю ті завдання, котрі виконали за день. Проте, звичайно, бувають “гарячі таски”, котрі потребують негайного втручання, тому все може піти не за планом», – говорить Вікторія.

Дівчина радить йти в тестування, лише якщо “палаєш” цим. «Якщо ти просто хочеш “увійти в айті” і заробляти $1000 в годину, то тут цього немає. Тестування – це про терпимість, посидючість, уважність до деталей і постійне навчання. Це не “найлегший шлях в айті”, це доволі важлива та відповідальна професія», – підсумувала тестувальниця.

Ріна Ужевко, Lead Software Test Engineer у компанії EPAM

Ріна поділилася власним досвідом, як вона змогла стати тестувальницею. Виявляється, вперше зі схожою роботою вона стикнулася, коли працювала в суді. Там їй запропонували позицію системного адміністратора (все через те, що вона була єдиною, хто розумівся на комп’ютерах).

За її словами, це був «зародок» тестувальника, адже Ріна займалася перевіркою, встановленням та тестуванням нової версії судової статистики.

«Після звільнення з суду я почала цікавитися напрямком ігор, і коли побачила відповідну вакансію – спробувала податися. Мене запросили на співбесіду. Так я продовжила працювати спеціалістом відділу моніторингу та підтримки, і паралельно тестувальницею. Там і почалось моє зростання», – пригадала Ужевко.

Тестуванню дівчині довелося навчатися самостійно, адже тоді не було такого різноманіття курсів. Вона зверталась за допомогою до незнайомих колег, «засипала» їх питаннями, читала блоги та відвідувала конференції. 

«Мені першу роботу тестувальницею було не дуже складно знайти. Але не тому, що “тоді нічого не питали”, як всі думають. І тоді питали, просто запитання були іншого рівня. Я й перейшла згодом з геймдеву в аутсорсинг, щоб довести, що складніше розробки ігор не існує напрямків», – розповіла Ріна.

За її словами, робочий день тестувальниці виглядає так: щоденний дзвінок з колегами, перегляд плану та стратегії, спілкування з колегами, розв’язання питань, моніторинг багів, мітинг з РМ (Project Manager), робочі завдання тощо.

Що Ріна радить тестувальникам-початківцям? За її словами, краще обрати кваліфіковані курси, це допоможе скоротити час навчання і отримати структуровану інформацію. Крім того, Ужевко не радить йти в ІТ-сферу лише заради грошей. 

Також можна дивитися безплатні відео на YouTube-каналі «Попелюха», можна читати книги Романа Савіна (саме англійську версію «How to вecome a QA tester in 30 days»), обов’язково переглянути глосарій ISTQB та знати основи інформатики. 

Які навички є найважливішими для тестувальника? На думку Ужевко, найважливішою в будь-якій роботі є зацікавленість та любов робити те, що робиш, а важливість навичок залежить від проєкту та його завдань.

Ріна продовжує розвиватися у своїй сфері. Вона, зокрема, проходить різне навчання, відвідує конференції, переглядає блоги, відео, книги. 

«Зараз готуюсь до іспиту по Azur і планую ще сходити на курс по API, хочу розширити та структурувати свої знання», – додала тестувальниця.

Раніше ми писали, що IT-ринок стикнувся зі складнощами у пошуку потрібних спеціалістів на певні вакансії. Рекрутери розповіли з якими напрямами зараз працювати найскладніше, а також поділилися, де працює найменше жінок.


0 комментариев
Сортировка:
Добавить комментарий

IT Новости

Смотреть все