EPAM пропонує розробникам з Івано-Франківська цікаві професійні виклики. Компанія відкриває тут новий офіс

  • 21 мая, 06:30
  • 4251
  • 0

Андрій Трофімов – керівник західноукраїнської локації найбільшої в Україні ІТ-компанії EPAM. Він розповів, чим вона відрізняється від інших українських айті-компаній, чому EPAM заходить в Івано-Франківськ і які з цього плюси для міста, і навіть чи зможуть роботи замінити людей у майбутньому.

– Розкажіть про свою компанію? Чим вона відрізняється від інших IT-компаній в Україні?

–  Насамперед, ЕРАМ – це компанія з понад 27-річною історією. Наші спеціалісти допомагають відомим світовим брендам здійснювати цифрову трансформацію завдяки комплексним рішенням з розробки програмного забезпечення. Ми консультуємо, створюємо цифрові платформи для продажу товарів, зберігання та транспортування, обслуговування клієнтів, здійснення розрахунків тощо. Також пропонуємо дизайн рішення, працюємо з велики даними та штучним інтелектом, автоматизуємо рутинну роботу.

Сьогодні компанія представлена у 37 країнах світу та об’єднує понад 40 000 ІТ спеціалістів. В Україні ЕРАМ представлений вже 15 років і є найбільшою ІТ компанією в нашій державі – зараз українська команда об’єднує  понад  10 тисяч спеціалістів. Фізично у нас є офіси в п’яти містах: Львів, Харків, Київ, Вінниця, Дніпро та найближчим часом відкривається в Одесі. А зараз ми в пошуках приміщення для нашого офісу і в Івано-Франківську. Проте з минулого року ми співпрацюємо зі спеціалістами з будь-якого куточка України, адже маємо можливість виконувати свої завдання віддалено, головне, щоб у колег був хороший інтернет.

– А поясніть простими словами, чим взагалі займаються ІТ-спеціалісти.   

– Якщо так зовсім по-простому, то вони роблять наше життя простішим через автоматизацію якоїсь роботи. Наприклад, я люблю розповідати про випадок зі свого життя. У мене є бабуся, якій уже понад 80 років. Їй уже важко кудись їздити та пересуватися. Але вона має багато знайомих у різних містах та країнах, і вона хоче залишатися з ними на зв’язку. У бабусі є iPad, вона має Skype, Facebook і активно, за допомогою цих застосунків, спілкується з друзями. І це лише простий рівень айті, той рівень, який доступний кожному. Це буденні задачі, які автоматизуються та спрощують наше життя.

Ще один приклад – доставка товарів. Особливо цей сервіс набув шаленої актуальності  під час карантину. Не треба приходити в магазин, стояти в черзі. Можна все обрати онлайн і за певний період отримати свою посилку. Без ІТ це було б неможливе.

Яскравим прикладом співпраці ІТ спеціалістів є е-сервіс “ДІЯ” – держава у мобільному телефоні (електроне посвідчення водія, техпаспорт на транспортний засіб, студентський, е-закордонний паспорт, е-малятко і багато іншого). Кожен із нас стикався із таким поняттям як бюрократія. Ще донедавна, було так: якщо тобі щось треба від держави, ти спочатку маєш піти у якесь віконечко певного відділення, замовити якийсь папірець, потім прийти через деякий час отримати той папірець, а потім взяти його і віднести в інше, сусіднє віконечко, яке теж належить державі. Насправді, це все можна автоматизувати та спростити. Власне це і є основна мета застосунку “ДІЯ”. До речі, саме спеціалісти ЕРАМ допомагали розробляти цей застосунок.

– А чому ви вирішили взятися за державні проєкти. Ви ж приватна компанія, яка співпрацює переважно з бізнесом?  

– Це наша соціальна відповідальність перед країною, в якій ми ведемо бізнес. Адже проєкт “ДІЯ” ми робили на волонтерських засадах і ми хочемо, щоб Україна була конкурентоспроможна завдяки своїм сервісам. Маючи величезну експертизу в різноманітних світових проєктах, ми хочемо поділитися найкращими практиками всередині країни. Абсолютно така ж логіка щодо міст. У Львові, наприклад, ми допомагали робити портал мешканця – це автоматизація послуг, які місто надає львів’янам. Зовсім скоро він стане доступним для користування.

Якщо EPAM є найбільшою компанією в Україні, то треба бути добрим громадянином і впливати на ситуацію на державному рівні. Вже не кажучи про те, що ми в Україні є не лише ІТ-сервісом, а й освітньою організацією. Бо спеціалісти нізвідки не беруться, і їх потрібно ростити.

– А як саме дбаєте про молоде покоління, якось працюєте зі студентами?

Більшість наших ВНЗ дають хорошу фундаментальну базу молодим спеціалістам. Проте, вона дещо “відірвана” від сучасних потреб і вимог бізнесу. Тому ми пропонуємо навчальні програми – EPAM University Programs – за всіма найпопулярнішими технологіями та напрямами для студентів старших курсів і початківців, які хочуть освоїти нову професію. У нас налагоджена хороша співпраця з понад 25 вищими навчальними закладами України і щороку ми готуємо тисячі ІТ-спеціалістів. І понад 90% успішних випускників EPAM University Programs отримують пропозиції про співпрацю з компанією ЕРАМ.

До речі, саме зараз ми налагоджуємо контакти і з франківськими ВНЗ. Ми хочемо розвивати студентів та давати їм можливість професійно розвиватися та отримувати достойну компенсацію за роботу на ІТ-проєктах. Цікаву роботу. Зрештою, не тільки теперішні студенти можуть приєднатися до наших навчальних програм. Будь-хто, хто має бажання та мотивацію, може спробувати свої сили в ІТ. Більше інформації можна дізнатися на сайті https://training.epam.ua 

Окрім того, спільно з Києво-Могилянською академією ми запустили магістерську програму “Інженерія програмного забезпечення” для підвищення кваліфікації вже досвідчених  спеціалістів. Наразі до цієї співпраці доєдналися й інші виші.

– Якщо до вас прийде людина без освіти, скільки часу їй взагалі треба навчатися, аби хоча б стати “джуніором” ? 

– З досвіду навчальних програм ЕРАМ University Program можемо сказати, що потрібно в середньому 6-9 місяців для того, щоб доєднатися до проєктної роботи. Якщо говорити про нашу співпрацю з університетами, то перші 2-3 місяці наші спеціалісти викладають студентам на базі вишів, потім ми пропонуємо цим студентам приєднатися до наших навчальних програм, де вже наші колеги, які працюють над проєктами – навчають таких студентів бути конкурентоспроможними на ринку. Згодом студентів ми беремо на щось на кшталт інтернатури, де вони пробують свої сили на реальних задачах та проєктах, і вже потім вони приєднуються до компанії.

Але, як я зазначив раніше, ми не є обмежені лише університетами. Досить багато програм ми запускаємо онлайн для спеціалістів зі всіх куточків України. Людина може зайти на наш сайт, і глянути – у нас є близько 20 найпопулярніших технічних напрямків навчальних курсів, на які можна записатися.

– З якими світовими клієнтами працює EPAM? 

– Ми співпрацюємо з клієнтами з усього світу  і  фактично з усіх індустрій. Наша компанія є публічною, її акції розміщені на Нью-Йоркській біржі, ми маємо сильну команду та  репутацію лідера з розробки цифрових продуктів, отже маємо замовників з  топ-500 світових компаній. Для прикладу, коли компанія ЕРАМ починала працювати у Львові, то першим клієнтом нашої команди був  Google.

Ще один досить цікавий клієнт, якого знають багато любителів відеоігор, зокрема Fortnite. Нею володіє компанія Epic Games, і ми з нею співпрацюємо. І ось минулої весни, коли вони зробили дуже великий онлайн-концерт у світі Fortnite на більш ніж 100 мільйонів людей, то саме наші спеціалісти допомагали цю подію підтримувати технічно. Якщо до пандемії в Epic Games була певна кількість гравців, то під час ковіду вона стрімко зросла. Це був досить цікавий технологічний виклик для нас.

Ще один приклад, наша команда  розробляє та підтримує платформу, яка допомагає хворим на діабет слідкувати за своїм здоров’ям та оперативно комунікувати з лікарями. Чи нещодавно завершили розробку віртуального дерматолога для одного гіганта зі сфери краси та догляду.

І такі приклади я можу навести фактично з будь-якої індустрії. Це і страховий  сектор та банки, енергетика, туризм, медіа та розваги, торгівля, охорона здоров’я та інші.

– Якщо ваша робота сприяє автоматизації, то чи рОботи замінять людей у майбутньому?

– Як на мене, автоматизація забирає рутинну роботу, яка повторюється, яка є монотонною та нескладною. В той час, коли комп’ютерний робот буде, наприклад,  переносити документи з одної папки в іншу, людина, в якої інтелектуальний рівень по замовчування набагато вищий, може зосередитися на більш цікавих завданнях. Автоматизація процесів дозволяє людині мати більший фокус на креативній сфері, на створенні чогось нового, на нових ідеях, експериментах.

А в продовження запитання “чи замінять рОботи людей”, мені подобається фраза “можна автоматизувати все, але не можна автоматизувати автоматизаторів”. Все одно будуть потрібні люди, які займаються автоматизуванням та обслуговуванням роботів. Але, станом на зараз, ще дуже багато сфер нашого життя навіть не почали процес автоматизації, відповідно роботи в ІТ-спеціалістів буде ще достатньо на роки вперед.

– Тепер кілька більш локальних запитань. Чому EPAM заходить в Івано-Франківськ? 

– ЕРАМ прагне  бути гнучкою компанією. Ми розуміємо, що часи змінюються і необхідні нові типи співпраці зі спеціалістами – зручні  та комфортні  як для людини, так і для компанії. Коли настала пандемія, усі наші колеги перейшли на роботу з дому, і ми зрозуміли, що немає сильної різниці в тому, чи спеціалісти роблять проєкт в офісі, чи зі свого дому за наявності хорошого інтернету. Ми цей тренд почали помічати ще й раніше, тому свого часу багато інвестували в інфраструктуру. З червня минулого року вже повністю заявили, що наразі вже немає меж та перепонів для співпраці із будь-якого куточку України, аби тільки людина відповідала нашим вимогам. За цей період у рамках західної України найбільша кількість нових колег прийшла саме з Івано-Франківська. Наразі в нашій команді вже більше 40 франківських колег.

Івано-Франківськ дуже гарне місто для життя, ба більше, з точки зору ІТ-спеціалістів, Івано-Франківськ є №1 в українському рейтингу як привабливе місто для спеціалістів нашої галузі. Ми знаємо, що ІТ у Франківську почалося доволі давно й розуміємо, що в міста є великий потенціал і хороша база, і це може бути добре і для компанії, і для програмістів, і для міста загалом.

– Які саме переваги отримає Франківськ з приходом вашої компанії?

– По-перше, це нові робочі місця. Дослідження показують, що кожен айтішник додатково створює 5-6 робочих місць. ІТ-спеціалісти користуються сервісами, витрачають свою компенсацію саме там, де вони живуть, і це добре для міста та його розвитку. А завдяки децентралізації якась частина податків, які вони платять, ідуть саме у міський бюджет.

По-друге, ми маючи доступ до світових гігантів, можемо запропонувати ІТ-спеціалістам Івано-Франківська нові цікаві професійні виклики.

По-третє, ЕРАМ – це світова спільнота ІТ-спеціалістів найрізноманітніших напрямків. І якщо подивитися саме очима франківця, то чому для них це може бути цікаво? Вони матимуть можливість долучитися до глобальної компанії. Глобальність – це можливість бути причетним до світового товариства експертів та спробувати свої сили в різних галузях/доменах на різних проєктах з клієнтами світового рівня. А це означає, що кожен зможе отримати багато необхідної експертизи та доступ до найновітніших технологій. А ще можливість постійно вчитися та розвиватися. Адже в ІТ-сфері знання дуже швидко застарівають. Те, що було ефективним вчора, вже завтра може бути не актуальним. В ЕРАМ є внутрішня система навчання, яка дозволяє весь час поновлювати свої знання.

Крім того, ми підтримуємо різні програми релокації в рамках EPAMа – у нас навіть є такий термін “EPAM Anywhere” – “ЕРАМ Усюди”. Він означає, що ми дуже цінуємо наших спеціалістів і, якщо хтось хоче спробувати пожити й попрацювати з якоїсь іншої країни, то для цього є такі можливості. Це відкриває світ, бо багато кому цікаво, як виглядає життя й робота у США, Польщі, Нідерландах чи ще десь. Ми допомагаємо нашим спеціалістам у цих питаннях. Навіть є випадки, коли людина бере свою сім’ю, їде, але через деякий час вирішує повернутися в Україну. Бо, з точки зору ІТ, Україна є абсолютно конкурентоспроможною в усьому світі.

– Чи плануєте відкривати офіс у Франківську?

– Так, будемо відкривати. Напевно, вже ближче до кінця року колеги частину свого робочого графіку будуть проводити в офісі. Наш “десант” уже був у Франківську, ми визначилися з кількома потенційними місцями під офіс і ведемо переговори. Думаю, він відкриється десь восени.

– Колись казали, що ІТ – це професія майбутнього. Тепер це вже професія теперішнього чи ще ні?

– Я думаю, що потенціал ІТ ще далеко не розкритий. Проте станом на зараз ІТ – це одна з найбільш популярних галузей у країні. Цьому є досить багато пояснень. ІТ – це можливість працювати чесно та мати за це гідну компенсацію. Можна мати гідний рівень життя та концентруватися на чомусь креативному.

– Багато говорять, що ІТ – дуже перспективна галузь, щоб будувати кар’єру. Наскільки це правда?

– В Україні ІТ-галузь росте зі швидкістю 20-25% на рік. Попит є такий, що ми могли б рости зі швидкістю і 30-40%, і то цього не було б достатньо. Коли ти приходиш в індустрію, в яку постійно підтягуються нові люди, в тебе є багато кар’єрних перспектив. Якщо вчора ти був “джуніором”, то вже за 2-3 роки ти будеш називатися старшим спеціалістом і відповідати не тільки за себе, а й за інших, які до тебе долучилися на проєкті.

Зараз кар’єру можна зробити дуже швидко, бо постійно з’являються нові можливості. Якщо порівняти це з якоюсь іншою індустрією, яка не росте так швидко, то там, напевно, немає потреби аж у такій кількості людей. Відповідно кар’єру там так швидко не зробиш. А в ІТ всі зацікавлені у тому, щоб мати персональний ріст.

– Якими якостями мають володіти люди, які приєднуються до ЕРАМ?

– Перш за все, можу сказати, що до нас може потрапити будь-хто. Я часто чую запитання “чи ІТ – це професія лише для молодих спеціалістів?”. Насправді, ні! У нас є досить велика кількість випадків зміни професії на користь ІТ. Останній наш успішний приклад – це спеціаліст, вік якого більше 50 років. Ця людина добре пройшла тренінги та приєдналася до ЕРАМ як тестувальник програмного забезпечення.

Меж немає, але є самі вимоги індустрії щодо якостей. Передусім, це мова: оскільки ІТ – це глобальний бізнес, то все має бути англійською. Якщо технічні навички можна вивчити за місяці, то певний рівень розмовної мови – це, напевно, роки роботи. Це основне, а всьому іншому можна навчитися.

Також важливо мати структурне мислення, бути логічним, вміти спілкуватися, бо ІТ – це командна робота. Ти можеш бути суперспеціалістом, але якщо не вмієш працювати в команді, то зробити кар’єру буде досить важко.

– Вище ви вже згадували, що рейтинг міст DOU назвав Івано-Франківськ найкомфортнішим для працівників ІТ-сфери. Насамкінець розкажіть, які ще маєте очікування від нашого міста?

– Франківськ – зручний та компактний. Ми, передусім, за динаміку росту в Україні. Наразі потреба у нових талантах є настільки великою, що ми розуміємо – всі компанії, які працюють на цьому ринку, просто мусять вкладатися у розвиток нових спеціалістів. І для Франківська, я вважаю, це можливість рости ще більшими темпами. Це добре для міста, людей та конкурентності. EPAM був завжди за конкурентність, бо ринок має бути живий, і тоді буде постійне покращення рівня знань, кількості експертів, умов праці та багато іншого.


Теги: epam
0 комментариев
Сортировка:
Добавить комментарий

IT Новости

Смотреть все