Доброго дня, панове. Ласкаво прошу до мого допису. Сьогодні я вирішив написати блог на актуальну тему для усіх українців — відключення електроенергії, з якими ми щодня стикаємося через російські атаки на українську енергоінфраструктуру, що відчуває кожен із нас. Звичайно, мій допис буде базуватися на власному досвіді і я буду розповідати про те, як зміг перебороти проблему відсутності світла і її вплив на мій геймерський досвід, мінімізувавши дискомфорт відсутності світла.
Почнемо з того, що ми живемо в темні (в буквальному і переносному значенні) часи й відеоігри зараз — один з досить непоганих варіантів абстракції від реальності, відпочинку і проводження вільного часу. Ну, всіляко краще пляжних дискотек під час війни, наприклад. Адже не можна весь час концентруватися на негативі, який зараз майже усюди переслідує нас. Тому не бачу нічого поганого у тому, щоб у вільний час повністю занурюватися у віртуальний світ.
Звичайно, таке захоплення, як відеоігри цілком залежить від наявності електроенергії. І, відповідно, для цього потрібні відповідні пристрої. Ну що, почнемо мій “гайд сурвіваліста”.
Топовий десктоп — усе, час ігрових ноутбуків?
У 2023 році настав час, коли моє старе “відерко” з Core i9-9900K і GeForce RTX 2080 вже хоч і не кричало, але натякало на те, що настає час оновити відеокарту — дивився я, звичайно, на щось типу GeForce RTX 4070 Ti – досить адекватна ціна, нормальний обсяг VRAM, продуктивність у два рази вище. Хоч старенька RTX 2080 для FHD ще більш-менш, але мені для 4K-телевізора її, звичайно, вже давно було мало. А грав я тільки на телевізорі з геймпадом у той час. Руки придбати RTX 4070 Ti у мене так і не дійшли — замість неї я взяв маленьке чудо під назвою Steam Deck і майже пів року грав тільки на ньому. І отримав новий, свіжий і цікавий ігровий експіріенс, який би мені не подарувала відеокарта. У той час якраз я дуже закохався у Deck і пройшов на ньому декілька десятків ігор, які купив давно, але так і не проходив раніше. Потім я почав збирати гроші на оновлений Steam Deck (OLED, як виявилося), про який ходили чутки — коли діло дійшло до офіційного анонсу і релізу, я був дуже розчарований, адже вийшла просто покращена версія, а не повноцінна нова модель з більш потужним “залізом”. Але це стало не розчаруванням, а кроком до нового етапу, який себе виправдав, як виявилося пізніше…
У мене було 50000 гривень і я, відкинувши ідею купити новий Steam Deck, вирішив просто заради інтересу подивитися на ноутбуки. Можете спитати, чому не повернувся до ідеї з RTX 4070 Ti? Скажу чесно — після пів року гри на Steam Deck, я зрозумів, що десктоп мені більше не підходить. Я хотів би комп’ютер, яким було б зручно користуватися лежачи, а також грати, адже у Steam Deck мені як раз комп’ютера і не вистачало. Саме тому ноутбук.
Почав я у листопаді на Hotline продивлятися різні ноутбуки й випадково побачив HP OMEN 17-ck2001: Core i9-13900HX, 32 ГБ DDR5, повноцінна (175-ватна) мобільна RTX 4090 – всього за 100000 гривень (що дійсно дешево за машину такого класу). SSD всього на один терабайт — але за таке співвідношення ціни/характеристик можна було б хоч взагалі без SSD. “Горить сарай — гори й хата” – подумав я, витративши накопичення, а також взявши залишок з кредитної карти. Наскільки це було гарною покупкою я тоді знав ще до кінця — я це зрозумів остаточно лише у травні цього року, коли почалися відключення електроенергії.
Більш цікавими, збалансованими й дешевшими рішеннями є ноутбуки на базі RTX 4080. Вона не сильно поступається старшій моделі, але має менше VRAM – 12 гігабайт. Це нормально і також достатньо для усіх сучасних ігор у 2K. До речі, є навіть ноутбуки з FHD-дисплеєм, де в “нативі” RTX 4080 буде краще, ніж RTX 4090 у 2K. Тут вже багато моделей, які коштують менш як 100000 гривень.
Щодо “приземлених” варіантів — це ноутбуки на базі RTX 4060. Їх продуктивності достатньо для гри в FHD у більшості ігор, вони майже не поступаються своїм настільним “колегам”, а по вартості виходять в коридорі 40-60 тисяч гривень. Дешевші моделі виходять навіть вигідніше збірки аналогічного настільного ПК — для аскетичного геймера, який не хоче купувати дорогі моделі, це — гарний вибір. Крім того, вони споживають електроенергії менше, що дозволяє довше використовувати зарядну станцію.
Щодо вибору ноутбука — тут все залежить від бюджету і смаків гравця. Але ноутбук однозначно зараз є більш оптимальним вибором, ніж стаціонарний ПК.
Стаціонарні ігрові консолі та енергоспоживання
Всі ми знаємо, що ПК — українська народна платформа, але зараз і консолі набувають популярності в нашій країні. Особливо цьому сприяють підписки типу Xbox Game Pass, які дозволяють за адекватну ціну отримати доступ до великої бібліотеки. Крім того, зараз, зі здорожчанням ігор на ПК, ціновий розрив між платформами зменшився. А про регіони на кшталт Турції, Єгипту або Аргентини не чув хіба що ледачий.
Енергоспоживання консолей теж не сильно відрізняється від ігрових ноутбуків. Раніше, звичайно, нам було без різниці, але зараз, коли електроенергія в країні стала дуже дорогою річчю, не кажучи про її відключення, я вирішив дізнатися в інтернеті, скільки споживають ігрові консолі.
Антилідером щодо енергоспоживання є PlayStation 5 – до 230 ват під час гри. Більш економним є Xbox Series X – до 170 ват. А ось приємно вразив мене мій Xbox Series S – всього до 90 ват, що приблизно у два рази менше старшої моделі. Але не варто забувати, що до консолі ще підключається телевізор, який додатково споживає ще близько 70 ват.
Тобто якщо підрахувати, виходить, що PlayStation 5 у парі з телевізором, можливо, буде споживати більше топового ігрового ноутбука. Але Xbox Series S буде навіть економніше за ігровий ноутбук.
На жаль, перед написанням статті я не проводив тести часу роботи Xbox Series S при відключенні світла — але я думаю, що кіловатна станція здатна заживити консоль до семи годин.
Ноутбуки й консолі — це добре, а як ми їх живити будемо? Який об’єм акумулятора зарядної станції бажаний для геймера?
Тут найбільш важке питання. По-перше, тому що зараз в Україні дефіцит зарядних станцій і вибір може бути досить обмеженим. По-друге, брендові зарядні станції великої ємності можуть коштувати як топовий ігровий ноутбук. В травні я вирішив придбати собі зарядну станцію як тільки почалися перші відключення, адже досвід 2022 року ми маємо всі. Взяв собі бюджетний варіант – FlashFish F132. Станція на 1000 ват обійшлася мені у 19500 гривень, зараз я її бачив і за 33000 гривень (чесно кажучи, сам жалкую, що не купив у травні декілька для перепродажу). За кіловат – це досить дешево, але бюджетність станції також видно: по-перше, вона досить шумна, коли включає систему охолодження, по-друге, повільна зарядка – 6-8 годин. Ну і проблемна індикація, яка часто не відображає реальний рівень заряду. Але за свої гроші я б сказав, що продукт дуже гарний.
Зарядна станція на один кіловат живить мій ігровий ноутбук у повному навантаженні близько 7 годин або навіть більше. Цього вистачає щоб у вихідний день спокійно грати під час відключень світла. Відповідно враховуючи відсутність швидкої зарядки, я також постійно дозаряджаю її і завжди залишаю підключеною до розетки вночі. Тобто варіант непоганий, але чи буде вистачити її, коли я буду у відпустці і грати я буду цілими днями з ранку до вечора, або при можливих затяжних блекаутах – час покаже. Не виключаю варіант, що доведеться взимку купувати ще одну. Але станції більш ніж вистачає, щоб грати пару-трійку вечорів після роботи без підзарядки.
Тобто будемо вважати, що на даний момент одного кіловату ємності акумулятора для геймінгу вистачає, але в перспективі і особливо взимку – час покаже. Щодо станцій же – я б рекомендував за наявності фінансових ресурсів придбати станцію на 1000+ ват, а краще на 2000 з підтримкою швидкої зарядки – така буде в нагоді не тільки для вашого ноутбука чи консолі, а зможе заживити навіть десктопний ПК і багато пристроїв. Щодо підбору станцій і цін на них можете ознайомитися з матеріалами на ITC.ua.
Немає зарядної станції, немає консолі, ноутбука і обмежений бюджет, а хочеться грати без світла? Не біда, є план “Б”.
Тут дуже просто: є Steam Deck – ігрова платформа, що коштує дешевше ноутбука і навіть Xbox Series X/PlayStation 5. Підтримує більшість ігор на ПК (з власного досвіду – не підходить для старих стратегій та ігор, що дуже сильно потребують клавіатуру і мишу, також з нового не працюють останні частини Call of Duty через те що, античіт не дає запустити гру на SteamOS – в іншому випадку, грається майже все). Компроміси у вигляді знижених налаштувань графіки і 40 FPS – не така вже велика проблема, адже портативна консоль дарує дійсно цікавий ігровий експірієнс.
Також до Steam Deck треба докупити пауербанк – бажано великої ємності з підтримкою зарядки на 45W (Steam Deck живиться від 45W-кабеля). У мене Remax Dinba RPP-310 – ємність 40000mAh, підтримує швидку зарядку на 65W. І коштує він досить недорого за такі характеристики — в діапазоні 3000-4000 гривень (хоча я рік тому купив за 1500 гривень) Звичайно, важливо не забути купити і відповідний кабель для швидкої зарядки.
Такий комплект здатний витримати до восьми годин (розрахунок від 100% зарядженої консолі і пауербанка, також з блоком кадрів на 40 FPS) гри у Red Dead Redemption 2 – грі, яка максимально завантажує процесорну і графічну частини Steam Deck. Тобто якщо “погратися” з фреймрейтом і TGP – можна досягнути кращих показників. В інших іграх — тим паче.
До речі, не дивлячись на те, що у мене є ноутбук і зарядна станція, ігрову бібліотеку на всяк випадок дублюю і на Steam Deck – на випадок затяжних блекаутів.
Щодо зарядки пауербанка — зарядний пристрій від Deck на 45 ват повністю заряджає Remax Dinba RPP-310 всього за чотири години. Такий комплект зараз коштуватиме у межах 20000 гривень.
Ну, “залізо” – це зрозуміло, а інтернет? А онлайн-ігри?
Всі ми знаємо, що зараз в Україні проблеми не лише з “розеткою”. Проблеми з енергетикою також зачіпають і кабельний та навіть мобільний інтернет. Коли я вдома — більшу частину часу у мене відсутнє світло, інтернет, а також навіть мобільний зв’язок працює “зі скрипом”. І це у Києві! Що робити в темряві у вільний час? Грати, логічно ж? Але зараз ігри “важать” по сто і більше гігабайт, а при наявності світла протягом 2-3 годин зі стандартними 100 мбіт/с гру просто не встигнеш завантажити. Відповідно бажано мати гігабітний тариф, який дозволить завантажити будь-який сучасний ігровий проєкт за 20-30 хвилин — це логічно.
Але мені в даній ситуації дуже просто, адже я граю лише в “сінглові” ігри — мені навіть простіше, коли вдома інтернет від ігор не відволікає на вихідних. Що робити любителям тих же Counter-Strike й Call of Duty? Тут вже відповідно треба шукати провайдерів з оптичним підключенням, які менш вразливі для відключень електроенергії. Треба і заживити роутер від пауербанка або зарядної станції – USB-кабель для цього коштує близько 100 гривень. Щодо енергоспоживання — невеликого пауербанка на 10000mAh вистачає приблизно на три години роботи роутера (у моєму випадку – TP-LINK Archer AX1500).
Український геймер — найстійкіший і найадаптованіший геймер у Європі.
Ну що ж, це дійсно так. Український геймер стикається з проблемами, які незрозумілі для західного геймера. Лише наш геймер, як справжній сурвіваліст ігрового світу, повинен одночасно адаптуватися до відсутності електроенергії, економити її через ріст тарифів та придумувати як розв’язувати проблеми, щоб все одно отримувати задоволення від свого захоплення. І, як бачите, це можливо. Саме наші “геймерські” проблеми і їх вирішення надихнули мене написати цей матеріал, який дійсно базується на власному досвіді й спостереженнях. Відповідно, хотілося б також щоб це комусь допомогло. Звичайно, я багато чого пропустив і, можливо, інші мають ще багато ідей щодо цієї теми.
Але, в будь-якому разі, відключення світла не завадять нам по-сталкерськи без інтернету від зарядних станцій грати у S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chornobyl вже на початку вересня, а також в інші ігри. Без світла й інтернету, але грати будемо!
Дякую вам за увагу і бажаю гарного дня. Бережіть себе й електроенергію.
0 комментариев
Добавить комментарий