Не курсами єдиними: 5 шляхів покращити навики IT-спеціалісту

  • 10 августа, 12:51
  • 4946
  • 0

Автор: Євген Онищак, начальник відділу кадрів Державної IT-компанії ІНФОТЕХ 

«Вчитись, вчитись, ще раз вчитись» 

(автор «цікавого» багатотомника) 

У кожній професії без винятку важливим фактором є фахові знання, а особливо їх підвищення або розвиток відповідно до технічного прогресу та інших факторів впливу. В деяких професіях процес підвищення кваліфікації стандартизовано, а в інших – повністю залежить від людини та її мотивації, жаги до знань. ІТ-сфера повністю відноситься до другої групи, в переважній більшості успіх в роботі – це результат особистих зусиль. Бажання «не стояти на місці» спонукає активного «айтішніка» перелопачувати великі масиви інформації, прикладів, брати участь у обговореннях на профільних форумах, зустрічах співтовариств та на конференціях.

Євген Онищак

Розглянемо більш детально основні можливості підвищення кваліфікаційного рівня  в ІТ-сфері.

1. Курси 

Навчання на курсах проходить, як правило, у відносно малих групах, що надає можливість викладачу контролювати успішність кожного члена групи. Крім того, заняття такого формату передбачають більш тісний контакт між викладачем і слухачами, що дозволяє вирішити деякі поставлені робочі завдання прямо не виходячи з аудиторії.

До того ж, викладач, аналізуючи рівень групи, може оптимізувати рівень підготовки по темі і надати або додатковий матеріал, або навпаки більш детально зупиниться на матеріалі, який з яких-небудь причин не був зрозумілий чи засвоєний. Особливо корисні - практичні заняття в аудиторії, які дають можливість викладачу для імпровізації та виходу за рамки шаблонів.

Вказана форма навчання дозволяє викладачу розкрити весь свій потенціал, займатися прямим наставництвом і кастомізацією навчання під потреби клієнта прямо по ходу навчання. При невеликих групах (до 20, а краще 12 осіб) викладач чудово розуміє, хто «чим дихає» і може допомогти виходячи зі свого досвіду та практики. Крім того, на курсах доволі часто виникає атмосфера згуртованості, коли люди працюють над одним і тим же завданням, діляться думками та ідеями між собою, обмінюються наявним і набутим досвідом, що суттєво підвищує ефективність навчання.

Висновок: курси є найбільш ефективним, хоча і найдорожчим методом навчання, який коли-небудь був придуманий.


2. Безкоштовні ресурси, форуми та конференції

Коли вимовляється слово «безкоштовно» - перша думка, яка зазвичай пролітає в голові пов'язана з питанням «а хто все-таки за це платить і навіщо це йому треба?», адже як кажуть «зараз безкоштовного сиру навіть у мишоловці немає». Ясна річ, що більшість «умовно» безкоштовних ресурсів створено для того, щоб привернути Вашу увагу і змусити Вас витратити найдорожче - Ваш час. Практично переважна більшість всіх безкоштовних ресурсів і конференцій проводиться з конкретними маркетинговими цілями і намірами.

Відповідно, головною метою всіх безкоштовних заходів є «продаж» прямо відразу або трохи згодом - не важливо, головне зацікавити ідеєю, технологією, концептом, продуктом і спонукати Вас на бажані для творця дії: будь то реєстрація на сайті і отримання новин одночасно з рекламою або підписка на канал в Youtube. У цьому немає абсолютно нічого поганого, кожен просуває свій товар або себе самого як може.

На окрему увагу заслуговують технічні форуми. Дані ресурси, як правило, створені для обговорення будь-яких проблем з обладнанням, програмним забезпеченням або робочими процесами. На вказаних ресурсах одні задають питання і отримують від інших учасників відповіді до тих пір, поки або проблема не буде вирішена, або відповідати буде вже нікому. Для ІТ-фахівців профільні форуми є безцінним джерелом інформації, так як дозволяють в досить короткі терміни відповісти на «гострі» питання, які не можуть чекати місяцями. Тобто тут можна вчитися на чужому досвіді. Також є можливість обзавестися корисними контактами, дізнатися з перших вуст про майбутні семінари, вебінари, конференції, тренінги, курси та отримати відгуки про них.

На конференціях можна отримати знання очно, а також завести корисні контакти, особисто задати питання. До речі, блок питань-відповідей на різних технічних заходах часто виявляється найкориснішою їх частиною. Щоб отримати там знання і не витрачати час даремно, варто заздалегідь ознайомиться з анонсованими темами та бути в курсі предмета доповіді. У даному випадку інформація краще «вляжеться» в голові і буде про що запитати.

Висновок: не є методом навчання, а швидше джерело для обізнаності.


3. Книжки

Книги є найбільш кропітким і тривалим джерелом знань, але разом з тим і одним з найбільш фундаментальних і грунтовних. Книги ідеально підходять для самонавчання, але вимагають досить високого рівня прагнення від того, хто навчається, так як прочитування книги поверхнево без глибокого занурення і розбору деталей по темі не дає практично ніяких результатів, а тільки забирає час.

У чому основні недоліки книг і книжкового навчання? По-перше, це - гола теорія, прочитавши книгу ми не отримуємо ніяких навичок, так як без додаткових дій не можемо застосувати отримані знання. По-друге, час і цілеспрямованість. Книгу важко «з'їсти» за один раз, її як «слона» треба «їсти» по частинах, а щоб «з'їсти слона» на 1200 сторінок далеко не художнього тексту потрібно мати певну силу волі і мати «вагон» часу. 

В іншому випадку, ми можемо отримати досить поширену ситуацію «початку без кінця», тобто ми почнемо читати книгу, але ніколи не закінчимо. 

Тому для книжкового навчання треба бути перш за все сильно вмотивованим і націленим на кінцевий результат, а це далеко не завжди так просто. Проте, книги дають КРАЩІ результати для запам'ятовування, це відбувається через те, що читач може в будь-який момент зупинитися і перечитати не до кінця зрозумілий матеріал, занотувати цікаві моменти, обміркувати ті чи інші висновки і провести паралелі зі своїми ситуаціями на роботі.

Висновок: книги є найбільш фундаментальним і трудомістким джерелом теоретичних знань, але не надають можливість розвинути навички.


4. Вебінари

Вебінари можна позиціонувати як гібридне навчання. В даний час  почали набирати оборот різні курси, які начитуються віддалено тренером в прямому ефірі з можливістю відповісти на питання, що цікавлять і провести невеликі практичні заняття. Даний спосіб навчання покликаний насамперед вирішити проблеми необхідності проїзду людей на навчання, їх проживання в місті навчального центру та пов'язаних з цим відповідних витрат або дотримання карантинних заходів через поширення коронавірусу.

Все ніби добре - і тренер, який відповідає на питання, і практика, але як завжди є певні недоліки. Перший недолік - це величезна група, яка не дозволяє приділити увагу тренера кожному учаснику курсу, тому 90% людей весь курс мовчать і у тренера немає можливості запитати кожного або дізнатися що зрозуміло, а що ні. Загальне питання в порожнечу «У кого є питання?» на 99% ігнорується через банальну людську скромність або небажання «впасти» в очах інших слухачів. 

Другий недолік - це обмеження по часу. Якщо в разі навчання на курсах можна прямо в аудиторії розібрати питання, що цікавить, на досить глибокому рівні, то в рамках дистанційного навчання цього зробити не вдасться, так як даний вид навчання більш жорстко прив'язаний до тимчасових рамок занять.

Третій недолік - це відсутність можливості роботи в групах і рішення комплексних завдань через ту саму дистанцію. І четвертий - це практично повна відсутність контролю. Тренер не в змозі гарантувати результат навчання для людини, яка сидить по іншу сторону «монітору» від нього. Відсутність контролю аудиторії тягне за собою неможливість відстеження тренером хто зрозумів і засвоїв матеріал, а хто поставився до навчання поверхнево.

Висновок: один з найбільш зручних і корисних методів навчання, який, тим не менш, поступається повноцінному очному навчанню за повноцінною ефективністю.

5. Дистанційне самонавчання в інтернеті

Онлайн самонавчання в Інтернеті стає одним з найбільш популярних на сьогодні джерелом знань. Цей спосіб навчання швидко поширився через свою мобільність: навчання є в будь-який час з будь-якого пристрою. Головне - щоб був доступ до мережі Інтернет та вільний час. Самонавчання часто буває у вигляді перегляду спеціально створених відеороликів, де слухачеві пропонується багатий мультимедійний контент. Завжди приємно навчатися, коли урок схожий на фільм, де показують і пояснюють все, що відбувається на екрані.

В цілому, метод віддаленого самонавчання досить комплексний і зручний: можна добре структурувати матеріал, розбити його на уроки, додати якісь прості вставки з практичними завданнями і тести для перевірки засвоєння матеріалу, але у нього все-таки є деяка кількість недоліків. Перший недолік - це все ж теорія без прив'язки до практики, ті приклади, які даються в курсах як правило не покривають потреб фундаментального навчання. Другий - це у переважній більшості неможливість поставити якесь питання за матеріалом, і якщо щось незрозуміло, ти залишаєшся наодинці зі своїми думками.

До того ж, контент курсів може бути відверто недосконалим. Є маса прикладів, коли подання матеріалу в дистанційних курсах більше схожа на сеанс гіпнозу і єдина думка, яка дзвенить в голові - «коли це закінчиться».

При такому форматі людина отримує мінімум знань.  Це можна назвати: він «прослухав» курс в прямому сенсі. І якщо порівнювати відверто нудний онлайн курс і книгу – то вже краще книга. І останнє, як і для книг, для онлайн самонавчання повинна бути мотивація. Одна справа, коли це озвучена презентація для фахівців продажів розрахована на 2 години і зовсім інше - курси підготовки інженера-програміста на 50 годин часу прослуховування. У останньому випадку без ретельного планування часу і системності підходу до навчання толку буде не дуже багато.

Висновок: даний метод навчання досить ефективний і рекомендований для швидкого нарощування кваліфікації з теоретичних основ у різних сферах, але не може бути повноцінною заміною курсів через все той же брак практичних завдань.

Підсумуємо призначення різних методів навчання:

  1.  Курси - класика, яка відрізняється високою ефективністю.
  2. Безкоштовні ресурси, форуми та конференції - або підвищення обізнаності в заданій сфері, або швидке рішення досить вузьких завдань.
  3. Книги - фундаментальне навчання, яке повинно бути підкріплено практикою.
  4. Вебінари - прекрасна можливість для прослуховування будь-яких курсів по всьому світу. Але зі зниженою ефективністю.
  5. Дистанційне самонавчання в мережі Інтернет - відмінний варіант для подачі неглибоко технічного та нескладного матеріалу.

Епілог

Якщо ти бажаєш реалізувати себе в ІТ-сфері тобі необхідно постійно підвищувати фаховий рівень знань, по можливості, застосовуючи отримані знання на практиці. Варто брати участь в цікавих open source проектах або розробляти власний. У розробці постійно з'являється щось нове, і навіть якщо ваш стек змінюється не дуже швидко, завжди варто вивчати підходи з інших технологій, стежити за цікавими публікаціями, розбирати алгоритми.

Потрібно розуміти, куди ти хочеш рухатися далі і чого ж тобі бракує,  щоб зробити наступний крок. Ще один важливий момент: гра з часом (коли ви говорите собі «відкладу на завтра, я ще встигну!») в IT не працює. У тому числі і тому, що практичні навички повинні накопичитися, заглибитися і закріпитися майже на рівні рефлексів.


Теги: навчання
0 комментариев
Сортировка:
Добавить комментарий

IT Новости

Смотреть все