Прийшов, побачив, цифровізував

  • 23 октября, 11:18
  • 4177
  • 0

Громадське життя в Україні кипить проектами: несуться нові ініціативи, ідеї та важливості.

Нам віриться, що у 2019 році все, що можна цифровізувати — варто цифровізувати. Для цього варто створювати колаборації громадського сектору та ІТ-талантів. Сьогодні розповімо про активістів з Конотопа, Херсону, Києва та інших міст, які навчались у програмі Digital Democracy Lab. Це програма для інноваторів, які розвивають цифрову демократію в Україні. 

Давайте розглянемо, як їх проекти працюють та як можуть бути вам корисні.

Прийшов, побачив, цифровізував

Digital thinker

Instagram-акаунт, який навчить медіаграмотності

«Знову ти сидиш у цьому своєму телефоні. Краще б уроки повчив», — чує від мами 15-річний Андрій.

«А я, мамо, вивчаю основи медіаграмотності. От щойно завершив про способи запобігти маніпуляціям з даними, а зараз переходжу до лайфхаків безпечної взаємодії з незнайцями людьми в мережі.»

Такий розвиток сценарію подібної розмови бачить автор Digital thinker — платформи, яка навчатиме основам медіаграмотності найбільш вразливу аудиторію — підлітків. Вони будуть навчатися через Instagram. На сторінці знайдуть інсайти, як не допустити маніпуляцію своїми даними, не піддавати їх загрозі, розвинути критичне мислення.

Наталія Другак, автор проекту, з комунікацією на «ти»: спочатку вивчала її в університеті, а потім почала опановувати на практиці. Тому вона знає всі підводні камені, на які необізнана людина може наштовхнутись й завдати собі шкоди.

Поки що проект знаходиться на етапі доопрацювання концепту та розробки контенту. Запуск запланований на кінець 2019 року — початок 2020. За задумкою, освітня платформа в соцмережі — це тільки початкова точка. Згодом проект перетвориться в окремий додаток, який стане місцем сили для вмотивованої молоді, яка постійно шукає можливості розвитку.

SPILNO

Платформа, яка здружує владу й громадян

«Я створив ідею, яка зробила життя в моєму місті комфортнішим», — звучить круто, але чи реально? Завдяки додатку SPILNO цю фразу зможе сказати кожний другий.

SPILNO — проект, що спрощує комунікацію між держсектором та громадянами: допомагає владі почути громадян, а громадянам — бути почутими. Як це працюватиме? Наприклад, ти прокидаєшся, не забуваєш ідею, що прийшла уві сні, і реєструєш її в додатку. Інші користувачі побачать її та дадуть фідбек. Вони також можуть запропонувати свою допомогу. А місцева влада зможе підтримати та профінансувати ініціативу.

На диво, таким масштабним проектом займаються лише троє людей. Олег, або майстер на всі руки: піарить проект, створює контент та дизайн, продумує архітектуру додатку. Чудо-Олександр, він же техно-гуру. Леонід, менеджер з комунікацій, який, між іншим, лише от-от закінчить школу.

Команда вже розробила сервіс, який повноцінно функціонує, однак роботи ще чимало.

Pravomanbot

Чатбот, який викорінює побутову корупцію

От уявіть, ви привезли у лікарню вашу бабусю і в черзі на рентген побачили, як інша пацієнтка тицькає гроші в кишеню лікарці. Те саме відбувається і у стоматолога, і у хірурга. Кому про це сказати? Як швидко відреагувати? Заходьте в Telegram-канал «Правомен» та тисніть клавішу «повідомити про корупцію». Бот швидко проінструктує та надішле номер гарячої лінії з питань запобігання корупції.

Окрім цього, «Правомен» допоможе ще й з рядом юридичних послуг. Наприклад, складе виконавчий лист. Поставить декілька ключових запитань, а потім перенесе інформацію в документ. Вуаля!

Далі більше: чатбот стане провідником у світ конституційних прав. Якщо ваша молодша сестра або дитина раптом спитає, що таке «право на повагу до власної гідності», тоді сміливо обирайте категорію «основні права».

Трохи про творців: команда складається з двох постійних учасників — Регіна та Антон. Регіна — магістерка права, СЕО проекту, юристка, надає юридичні консультації. Антон, СТО проекту, займається технічною частиною. До речі, він (chatbot`s tatko) — Founder/CEO таких чат-ботів: @railwaybot @igov_bot @shuberbot @ukrpostbot @dniprobot.

Шукайте Правомен у Telegram або Facebook Messenger.

KMU.Discussion

Платформа, на якій громадяни контролюватимуть законодавчий процес

Всі знають вислів «довіряй, але перевіряй». Виявляється, цю фразу важко втілити на практиці. Особливо, коли маєш справу з процесом ведення законодавчих ініціатив, до якого неможливо отримати доступ. Публічних обговорень недостатньо, тому зацікавленим доводиться просто сподіватись, що їх «почули». З цією проблемою зіткнувся й автор ідеї «Test Law». Його обурили чергові зміни до системи правничої освіти. А коли він шукав спосіб висловитись, то зрозумів, що немає адекватної можливості це зробити.

Ця ситуація надихнула автора створити сервіс, де небайдужі громадяни зможуть коментувати проекти, аналізувати їх та вносити свої поправки. Таким чином законодавчі органи у режимі реального часу будуть оцінювати релевантність своїх рішень та відповідно їх редагувати.

Отже, «Test Law» стане платформою, де громадяни зможуть безпосередньо впливати на законодавчий процес.

We.City

Допоможе створити проект й довести його до кінця

Як часто ви стикались з такими незручностями, як відсутність сміттєвого баку в потрібному місці, погано припаркованими автомобілями чи пошкодженим тротуаром? Вже впізнали ваше місто? А це ж лише верхівка айсберга.

За вдосконалення міствзялась команда «We.City». Їх проект — платформа, на якій всі охочі зможуть створити громадські ініціативи або долучитись до вже існуючих. Платформа буде контролювати весь цикл життя проекту — від створення і залучення однодумців до звітів про виконані роботи. Тут також можна знайти підрядників та сконтактуватись з потенційними інвесторами. Схоже на план створення міста-мрії, правда?

І це місто в надійних руках. Адже в команді працюють спеціалісти з соціології та міського планування. До речі, зараз вони активно розширюють команду, тому якщо цікаво — пишіть на hey@1991.center, сконтактуємо із засновниками

Прийшов, побачив, цифровізував

Know Your Judge

Додаток, з яким ви контролюватиме ефективність суддів

Усі бачили фільм «Суддя Дредд»? А уявіть, що суддів, яких у фільмі зображували, як непохитних професіоналів, можна було б контролювати. Володимир Голомб теж це уявив та створив сервіс, який дає змогу відстежувати ефективність практикуючих суддів. Це підвищить довіру людей, які мали справу з суддями та судочинством.

Проект стане корисним для широкої аудиторії. Журналісти зможуть проводити розслідування щодо суддів, чия ефективність значно відрізняється від середнього рівня по системі. Адвокати аналізуватимуть рівень кваліфікації та навантаження судді й будуватимуть вигідну для себе стратегію.

Зараз над проектом працює переважно Володимир. Технічну підтримку надає Влад, який працює анатіликом в «texty.org.ua». Олена, завідувач кафедри в Запорізькому університеті, консультує щодо реформ у сфері судочинства.

УкрСкарга

Сайт, що спрощує написання скарги до органів влади

Певне, всі чули скарги на благоустрій від знайомих: або на поганий стан доріг, або на незручну транспортну розв'язку. Зазвичай, ці скарги не виходять за межі побутового спілкування та соціальних мереж.

На жаль, далеко не всі знають, як подати скаргу. Команда проактивних людей з Херсона взялася вирішувати цю проблему. Вони створили сайт http://ukrskarga.org.ua/, який спрощує подання письмової скарги до органів державної влади. Це економить час, нерви та папір.

Над проектом працюють журналіст-розслідувач та молодий батько, який у вільний час їздить на мотоциклі. А також голова одночасно двох громадських організацій, який більше десяти років створює сайти.

Recognition Tools for Democracy

Платформа, що видає сертифікати та відзнаки

Коли класичної школи й університету вже не вистачає, молодь заповнює прогалини неформальною освітою. Однак, такий досвід далеко не завжди визнається.

ГО "Конотопський ІТ кластер" хвилює ця тема й вони вирішили створити веб-платформу, яка стала би таким собі конструктором для створення відзнак. Сайт буде корисним як для здобувачів знань, так і для її провайдерів. Перші зможуть накопичувати Відкриті цифрові відзнаки, які свідчитимуть про досвід участі в соціальних проектах. Це має практичну сторону, адже такі сертифікати будуть аналогами резюме чи рекомендаційних листів. А надавачі освіти можуть створювати та видавати Відкриті цифрові відзнаки.

Проект на стадії розробки, однак має потенціал до швидкого розширення. Тож побажаємо розробникам удачі.

Open Ethics

Сайт, який дозволить обрати безпечний ШІ-продукт

Сучасний світ заполонили машини. Штучний інтелект (ШІ) вже може приймати самостійні рішення в багатьох вузьких сферах діяльності. Вони можуть виконувати всі поставлені задачі самостійно. Й тут постає ряд питань. Де межа? Що люди повинні дозволити робити ШІ? Хто буде відповідати, якщо щось піде не так?

Микита, який є засновником та одночасно дослідником у «Open Ethics», зрозумів, що можливості впливу ШІ настільки грандіозні, що тепер проблема прийняття рішень штучним інтелектом стосується кожного.

Так виник «Open Ethics» — платформа, де зустрічаються інтереси користувачів та компаній, які в своїй діяльності використовують ШІ. Компанії описують свій ШІ продукт через дані, алгоритми та можливості впливу. Додатково, компанії зможуть стати частиною маркетплейсу. У цьому маркетплейсі користувачі оцінюватимуть їх та робитимуть вибір на користь одного чи іншого продукту, орієнтуючись на базу підходів компаній до різних етичних категорій. Таким чином компанії зрозуміють, що необхідно покращити, а користувачі — який продукт безпечніше використовувати.

Це ситуація, коли вислів «один в полі — воїн» працює, адже команда проекту — лише Микита. Він також засновник та головний інженер в «PocketConfidant AI» (https://pocketconfidant.com/), яка створює автоматично згенеровані комунікації. Окрім цього, Микита виграв стипендію від від престижної програми SIGNALIFE Ph.D. та проводив дослідження в сфері нейробіології.

Проект вже має сайт — https://openethics.ai. Заходьте й тестуйте.

Прийшов, побачив, цифровізував

Ally

Платформа, яка збирає соціальні ініціативи докупи

Уявімо. У вас є мета — зробити світ кращим місцем. Вчора ви дізнались про ініціативу, яка збирає молодь з усіх куточків світу, щоб очистити океани від пластику. А сьогодні проходив збір крові у лікарнях — вся ФБ-стрічка про це пише. І ось ваша супергеройська кров кипить — ви готові до змін. Але так всього багато. Правда круто, коли існує єдина платформа соціальних ініціатив? І ви можете долучитися до будь-якої. Тоді радійте, команда Ally вже пройшла навчання у Digital Democracy Lab.

Ally — мобільний додаток, який збиратиме соціальні ініціативи в одному місці. Тут ви зможете відслідковувати проекти та долучатися до них, а також пропонувати власні ініціативи. Усі проекти сортуються за геолокацією, тому можна з легкістю дізнатися, що цікавого та корисного відбувається саме у вашому районі, кварталі чи вулиці.

Супер-проект робить супер-команда. Одна із засновниць закінчила магістратуру з гендерних студій у Швеції. Раніше вона робила івенти, зараз займається лише соціальними проектами. Інший засновник зараз вчиться у Фінляндії. Чекаємо, коли вони створять для проекту платформу.

Україна: навпростець

Телеграм-канал про громадянську освіту.

В 2014 році після президентських виборів молодь розділилась на три табори: одні говорили, що з новим президентом стане краще, інші — що він всіх нас погубить. Й дуже мало було таких, які розуміли, що життя всіх громадян не покращиться від дій лише одного президента — необхідно діяти самим. Ця ситуація обурила та водночас надихнула засновницю проекту.

Вона вирішила створити канал в Телеграмі, який стане джерелом доступної інформації про громадянську освіту. Його мета — забезпечити молодь інформацією про верховенство право, демократичну культуру та громадянську компетенцію. Контент буде складатись не тільки зі статей на цю тему, а ще й наповнюватись онлайн-марафонами, чек-листами, ілюстраціями, навчальними відео тощо.

Команда — це п'ять вмотивованих студентів з різних куточків України, які у вільний час полюбляють подорожувати й волонтерити. Зараз проект на стадії розробки: команда готує контент для проекту.

Detox Ukraine

Сайт, який покаже, хто й як забруднює ваше місто

Сьогодні питання екології актуальне, як ніколи. А команда Detox Ukraine почала задумуватись про це раніше, ніж це стало мейнстрімом. Ще в 2017 році, коли засновник проекту проводив дослідження в США, йому прийшла ідея розробити онлайн-карту забруднених територій України. Однак, він не знав, як втілити задумку до життя. В 2018 на допомогу приходить наш Open Data Challenge, конкурс національних IT-проектів з відкритих даних. Тоді й народився Detox Ukraine. Його історія продовжилась на Digital Democracy Lab.

Платформа надає інформацію, хто забруднює місцеве середовище та, як це впливає на стан здоров'я. На платформі також можна подивитись стан довкілля навколо ваших помешкань, офісів та місць відпочинку.

І ось один з користувачів платформи, Петро, вивчив інформацію й вона йому не сподобалась. Що може зробити Петро, щоб її змінити? Є одна чудова опція: подати скаргу на того чи іншого забруднювача, чи підтримати еко-рух та залучити до нього інших активістів. Тоді Петро буде молодцем, адже посприяв посиленню громадської позиції в питанні екології.

Джерело: blog.1991.center 


0 комментариев
Сортировка:
Добавить комментарий

IT Новости

Смотреть все