Про "державу в смартфоні"

  • 1 июля, 10:38
  • 3871
  • 0

Автор матеріалу: Олександр Краковецький - CEO DevRain.

Як упоротий євангеліст нових технологій (крім блокчейну) хочу сказати дещо про "державу в смартфоні".

Спойлер: це все фігня, малята.

Розширена версія.

Технології можуть бути як конкурентною перевагою, так і пеклом. Але навіть не це є основною проблемою.

Основних проблем рівно дві — дурні й дороги, а точніше відсутність технічної інфраструктури й... "реформатори", які 100500 раз з'їздили на підвищення кваліфікації та "для обміну досвідом", але так і не зрозуміли нічого.Про "державу в смартфоні"

Держава в смартфоні має працювати на потужній інфраструктурі. Якої, як ви здогадались, у нас немає. Хмарні сервіси у нас, де факто, заборонені в державному сегменті, а свого нічого немає. А те, що є, можна знищити або в судовому порядку, або фізично. А на самому нижньому рівні цієї інфраструктури має знаходитись безпека (security).

Вірус Petya пам'ятаєте? Так ось, це квіточки в порівнянні з тим, що може статись з "державою в смартфоні". Навіть наші хороші друзі естонці наступили на ці граблі й мусили генерувати нові ключі для ВСІХ жителів країни. А їх там 1.3 млн всього (як Троєщина). Уявіть подібну ситуацію в Україні.

Так, за останні 5 років з'явилось десятки ІТ рішень, кабінетів і навіть в метро можна розрахуватись банківською картою або Apple/Google Pay. І працює воно лише тому, що це робили Google/Apple і Visa/Mastercard, а не місцеві міранди.

А ще є таке поняття як SLA. Цей показник, як правило, характеризується часом, протягом якого сервіс може не працювати. Enterprise-level - це 99.95-99.99% uptime, і повірте, забезпечити такі цифри дуже, дуже і дуже важко. Запитайте у Microsoft і Amazon.

Сайти, які працюють без HTTPS/SSL?

API, які у відкритій формі відправляють API key, tokens?

Вордпреси, друпали, які діряві на 146%? КЗСІ? 

Відсутність підтримки світових криптографічних протоколів? Блокчейн для запису дітей в дитсадок?

Рілі?

Це рівень сучасної "держави в смартфоні". А далі буде гірше.

Але хоч офіційний дизайн державних сайтів зробили. Тішусь :-) Тепер принаймні цей стид буде прикритий гарною оболонкою.

--

Це не означає, що не треба нічого робити. Але якщо раніше я знав, що мені потрібна лише готівка, щоб проїхатись в міському транспорті, то тепер мені треба брати з собою і готівку, і смарт-карту, і банківську карту, тому що uptime цих сервісів гірший за uptime шаред хостингу на сервері КПІ.

Тому вперше за останніх кілька років я дуже скептично відношусь до "держави в смартфоні".


0 комментариев
Сортировка:
Добавить комментарий

IT Новости

Смотреть все