Автор матеріалу: Віталій Седлер, CEO и співзасновник Intellias
Дехто з колег по IT ринку каже, що Україна втрачає позиції в глобальних рейтингах з програмування, падає рівень знань. І це, за їх словами, призведе до того, що до нас все рідше будуть заходить складні проекти.
Віталій Седлер
На їх думку Україні не зростає додаткова вартість IT-продуктів, а сама країна з точки зору розробки залишається сировинною. Head-офіси продовжують розташовуватися за кордоном. Ця думка викликала широку дискусію серед колег по індустрії.
Але я не розділяю песимістичних прогнозів щодо майбутнього ІТ сектора України. Натомість я переконаний у подальшому розвитку: як в збільшенні обсягу ринку, так і у зростанні його зрілості. Моя позиція обґрунтована кількома факторами:
- Кожен український програміст прагне професійного розвитку, це в нашому ДНК. Ми, як програмісти, так і компанії, прагнемо отримувати складні, професійно цікаві проекти, і щоб реалізувати це прагнення, вивчаємо нові технології. В нас немає, і, вважаю, не буде, розслабленої зони комфорту, коли професійні челенджі втрачають сенс на противагу спокійній високооплачуваній роботі.
- Розвинена індустрія пропонує масу можливостей для кар’єрного та професійного розвитку інженерів. Часто нам вже не потрібно їхати в США, Німеччину чи Ізраїль для того, щоб працювати над першокласними проектами.
- Коли мова йде про розміщення замовлень на складні проекти, питання часто впирається в доступність висококваліфікованих програмістів. І Україна досі дає фору нашим сусідам. Наприклад, якщо вам треба зібрати команду в кількадесят senior програмістів, кращої країни за Україну в Східній Європі, та й в Азії також, не знайти.
- По мірі того, як індустрія далі розвивається, ми продовжуємо переходити на вищі сходинки в value chain. До прикладу, великі сервісні компанії, в тому числі Intellias, зараз переходять від аутстафінгових моделей до моделей з value-added сервісами, і це неминуча зміна. Ми інвестуємо в розробку портфелю value-added сервісів, в формування технологічних та галузевих компетенцій, і беремо на себе більше відповідальності за розробку кінцевого продукту. В такому сенсі ми – компанія, яка виконує “продуктову розробку”.
- Безперечно, Україна дорожчає, але по співвідношенню ціна/якість/доступність ми і далі маємо хороші шанси залишатися серед лідерів, якщо розвиток ІТ сектору продовжуватиметься.
Я не згоден, що в контексті ІТ галузі Україну можна називати “сировинною країною”. В сервісних чи продуктових компаніях все частіше центри відповідальності та прийняття рішень знаходяться в Україні і це вже не про “сировинну країну”. Що ж до хед-офісів, то вони мають розміщуватися або там, де є клієнти, або там, де найкращі умови інкорпорації чи безпеки, або там, де знаходиться управлінська команда. У цьому контексті Україні дійсно немає особливо що запропонувати компаніям. Але це є проблема для будь-якого глобального бізнесу, не тільки для ІТ сектору.
З іншого боку, я погоджуюсь, що є ризики, які загрожують подальшому сталому розвитку галузі:
- Питання стабільності податкового законодавства, про яке зараз багато говорять. Сприятливе податкове законодавство допомогло становленню та розвитку галузі, а погіршення податкового контексту призведе до уповільнення росту.
- Всі 30 років розвитку української ІТ-галузі освіта перебувала в не найкращому стані. Протягом цього часу компанії допомагали готувати програмістів, щоб забезпечити ріст галузі. Сьогодні, враховуючи суттєвий розмір індустрії, було б дуже добре, якби освітню функцію все більше переймала на себе система вищих учбових закладів. Індустрія готова сприяти, але, напевно, не зовсім готова продовжувати навчати початківців у великому масштабі.
- Загальна стабільність країни є вкрай важливою. У випадку військових ескалацій, які б ми не були чудові програмісти, нормальні проекти не будуть розміщуватись в Україні через менеджмент ризиків нашими клієнтами.
Джерело: www.liga.net
0 комментариев
Добавить комментарий