Що таке «дофамінове голодування» і навіщо підприємці з Кремнієвої долини відмовляються від їжі, інтернету і спілкування

 • 17 октября, 11:37
 • 6947
 • 0

Сучасна економіка побудована на викликанні залежностей, вважає психолог Кемерон Сепах. Працюючи з технічними керівниками, виконавчими директорами та венчурними інвесторами він виявив у них нездорову залежність від технологій, їжі або інформації.

Доступність технологій дозволяє частіше отримувати дофамін - нейромедіатор, що відповідає за мотивацію і винагороду. Дофамінові рецептори збуджуються під час отримання того, що подобається людині: перегляду соцмереж або серіалів, їжі, ігор, онлайн-покупок, спілкування або сексу.

В процесі еволюції дофамін «підштовхував» людей спілкуватися, розмножуватися і, таким чином, виживати, але зараз все можна отримати за кілька секунд, наприклад через смартфон.

А через необмежену стимуляцію мозку дофаміном організм стає менш чутливий до нього і для отримання задоволення вимагаєть його все більше, що призводить до залежності.

У чому полягає «дофамінове голодування»

Високе вироблення дофаміну розсіює увагу, заважає контролювати емоції, виконувати прості або нудні завдання, радіти дрібницям і позбавляє мотивації.

Кемерон Сепах придумав «дофамінове голодування» - методику управління залежністю від їжі, медіа або соцмереж за допомогою контролю і відмови від стимулів. Він пропонує тимчасово обмежувати справи, які викликають збудження, ейфорію, страх або викликають проблеми через занадто велику трату часу.

За добу його статтю прочитали понад 100 тисяч разів.

Від чого потрібно відмовитися або обмежитися

 1. ІнтернетСепах радить розділяти час так, щоб займатися корисними справами як мінімум чотири години без перерв на інтернет. Основною проблемою він бачить постійне перемикання уваги - зі статей на форуми, потім на соцмережі та так протягом усього дня.
 2. Відеоігри.
 3. Онлайн-покупки і азартні ігри.
 4. Шкідлива їжа: солодощі, чіпси, піца, комбінації вуглеводів і жирів (макарони з сиром).
 5. Гострі відчуття.
 6. Порно.
 7. Споживання рекреаційних речовин (алкоголь, нікотин, кофеїн, психоактивні і наркотичні речовини).

Розклад

Психолог рекомендує дотримуватися «дофаминової дієти» спочатку одну годину на день, потім поступово збільшувати час відмови. Сепах пропонує наступний графік:

 1. Від одного до чотирьох годин в кінці дня, в залежності від роботи і сімейних справ.
 2. Один вихідний на тиждень.
 3. Два поспіль вихідних в квартал.
 4. Тиждень на рік (наприклад, у відпустці).

Як працює дієта

Мета «дієти» не в тому, щоб знизити рівень дофаміну, а в тому, щоб позбутися від звички постійно розважатися і відпочити від справ, які занадто сильно стимулюють мозок. Вільний час можна витратити на тренування, кулінарію, спілкування, читання, відпочинок або творчість.

«Обмежене за часом задоволення» дозволить ефективніше розподіляти час, відведений на розваги. Якщо ви не можете вписати свою роботу або розваги в 12-15 годин на добу, я б сказав: ви не дуже добре керуєте своїми часом і енергією », - підкреслює Сепах.

Реакція Кремнієвої долини

Сепах зазначає: його ідея викликала великий інтерес серед підприємців та ІТ-фахівців в Кремнієвій долині, але вони швидко довели її до крайності.

Деякі уникають розмов з друзями, щоб не підвищувати рівень дофаміну, або розцінюють «дофамінових голодування» як новий вид біохакінгу, щоб стати краще звичайних людей, пише Business Insider.

За словами Сепаха, він очікував чогось подібного через одержимість Кремнієвої долини дієтами і постами для підвищення продуктивності. Так, гендиректор Twitter Джек Дорсі їсть один раз в день, іноді п'є тільки воду і не харчується на вихідних заради економії часу.

«Дофамінове голодування» не повинно створювати страх перед технологіями або дофаміном, вважає Сепах. Воно закликає до розсудливості і може стати хорошим способом навчитися управляти своїми стимулами і бажаннями.

«Дофамінова дієта» - не біохакінг, а то, що роблять здорові люди: вимикають ночами комп'ютер, відпочивають у вихідні, ходять у відпустку. Найголовніше - тренування себе, щоб стати більш гнучким і краще контролювати справи: не відкладати їх до дедлайнів через постійне відволікання на щось.

Читання електронної книги може бути хорошим способом розслабитися за допомогою технологій, на відміну від гортання стрічки Twitter протягом того ж часу.

Чи працює методика

Поки досліджень, які порівнюють вплив на рівень дофаміну технологій і розваг з ліками, мало, пише The Telegraph. Тому фахівці не можуть точно оцінити, чи правий Сепах в своєму методі.

Автор дослідження з контролю стимулів Ерік Трейкілл заявляє, що ідея Сепаха ближче до планування дня, ніж до регулювання мозкових процесів.

"Доктор Сепах пропонує стратегію, яка узгоджується з дослідженнями в області самоконтролю. Так, вимикання пристроїв в певний час і використання сервісів, що обмежують час роботи додатків - стратегія самоконтролю."

Викладач неврології в університеті Сент-Андруса в Шотландії Ерік Боуман вважає, що Сепах правий, кажучи про зміни в дофамінових рецепторах при постійній стимуляції мозку.

Але для серйозного впливу на людину будуть потрібні сильні зміни в нейромедіаторах, які зазвичай викликають або наркотики, або неврологічні розлади.

Наскільки вплив сучасного «технологічного» життя зближується з наркотиками, Боуман відповісти не може: для цього потрібно вивчити здоров'я людини до і після «дофамінового голодування».


0 комментариев
Сортировка:
Добавить комментарий

IT Новости

Смотреть все