Стартапи в Україні: бар’єри та перспективи розвитку

  • 19 января, 07:53
  • 4436
  • 0

Polish-Ukrainian Startup Bridge (PUSB) опублікував дослідження про українську стартап-індустрію, стратегічними партнерами якого є Український фонд стартапів (USF) та Варшавська фондова біржа (WSE). Це перше опрацювання такого типу, яке містить детальний аналіз, зокрема, проблем та викликів, з якими стикаються засновники з України. Згідно зі звітом, найпоширенішими перешкодами на шляху до успішного розвитку стартапів є обмежений доступ до зовнішнього фінансування та брак коштів для розширення команди. На це вказали 39,2 відс. та відповідно 48,1 відс. учасників опитування. 

Українська стартап-екосистема

Серед опитаних стартапів три чверті працюють на ринку не більше 3 років, а понад 87 відс. – менш ніж 5 років. Найбільше, аж 53,2 відс. молодих підприємств знаходиться у Києві. Це робить столицю держави не лише найбільшим промисловим, культурним та науковим центром, а й центральним місцем розвитку української стартап-екосистеми. 19,6 відс. це проєкти створені за ініціативою одного засновника. 24,7 відс. це результат співпраці трьох осіб, але найбільша частина – 37,3 відс. була ініційована двома засновниками. Серед опитаних суб’єктів господарювання найбільш численна група засновників складається з восьми осіб. 60 відс. стартапів працюють за моделлю B2B (business-to-business) створюючи свої продукти та послуги для інших фірм – субʼєктів господарювання (мікро-, малих, середніх та великих підприємств). Лише 29 відс. опитаних компаній обслуговують клієнтів у сегменті B2C (business-to-customer).

Українська стартап-сцена відносно молода і дуже динамічно розвивається. Це підтверджує, зокрема, ініціювання у 2019 році Українського фонду стартапів, розвиток бізнес-інкубаторів у великих ІТ-компаніях, таких як Sigma Software Labs, а також додатна щорічна динаміка зросту кількості стартапів на ринку, – каже Лукаш Вавак, керівник проєкту Polish-Ukrainian Startup Bridge.

Для 84,2 відс. одним із джерел фінансування є власні кошти опитаних підприємств, а для 39,2 відс. – це єдине доступне джерело фінансування. Кожне третє підприємство (31 відс.) на момент дослідження скористалося також підтримкою Українського фонду стартапів. Ще 18,4 відс. отримали фінансування з інших державних грантів.

Варто зазначити, що більше половини стартапів поки що не приносять жодного доходу. Це робить їх досить сильно залежними від зовнішнього фінансування та надзвичайно вразливими до перешкод розвитку. Це може призвести до відставання від конкуренції та необхідності відступити від виконання стратегічних цілей на користь тих, які приносять миттєвий прибуток, – каже Вітольд Вілінський, генеральний директор WSE Tech S.A.

Бар’єри та очікувані форми підтримки

Обмежений доступ до зовнішніх джерел фінансування (39,2 відс.), проблема із пошуком клієнтів (18,4 відс.) та бізнес-партнерів (15,8 відс.), а також зайва бюрократія (19 відс.) – ось основні проблеми зовнішнього характеру, які засновники вказують як ті, що мають значний вплив на розвиток їх проєктів. У свою чергу, трохи більше 48 відс. респондентів вказали відсутність коштів на розширення команди як найбільш істотну внутрішньою перешкоду для їх розвитку. На другому місці – труднощі з фінансуванням розвитку вже працевлаштованих працівників (25,9 відс.).

Найкориснішими оцінюються практичні форми розвитку: практичний підхід до навчання, що базується на аналізі реальних прикладів розвитку існуючих компаній і прийнятих ними управлінських рішень  (39,9 відс.), коучинг (33,5 відс.) та бізнес-симуляції (30,4 відс.). Форми більш академічного характеру – лекції, навчання теорії, конференції – засновники оцінюють як найменш корисні. Очікуваною формою підтримки є також усі види діяльності, що сприяють реалізації планів підприємств щодо виходу на зовнішні ринки.

Звіт під назвою «UKRAINIAN STARTUP ECOSYSTEM: Facing the challenges, seizing the opportunities» представляє стан екосистеми стартапів в Україні. Його автори зосередилися насамперед на аналізі того, хто такі українські стартапи, в яких галузях вони працюють, з якими проблемами стикаються та яких видів підтримки потребують. Опитування проводилось у листопаді та грудні 2021 року за методом опитування CAWI. Під час реалізації були отримані відповіді від 158 представників українських стартапів.
Теги: стартап
0 комментариев
Сортировка:
Добавить комментарий

IT Новости

Смотреть все