Як керувати сотнею творчих підлеглих і не збожеволіти?

  • 13 июня, 11:03
  • 4091
  • 0

 

"Наш формат» починався з невеликої команди – одного дизайнера та кількох редакторів-фрілансерів. Через шість років це майже 100 людей, які випустили 300 книжок про бізнес, економіку, історію, політологію із загальним накладом 1 млн примірників.

Основна частина творчої команди працює в офісі, частина – на фрілансі. Загалом це більше 25 дизайнерів, а також 60 редакторів, коректорів, перекладачів. Співвласник видавництва Антон Мартинов розповідає, як перетворив креативну команду на злагоджений механізм.

Перший крок – систематизація

У підготовці до друку та запуску на ринок однієї книжки беруть участь близько десяти людей. Якщо йдеться про перекладний текст, то це перекладач, редактор, коректор, верстальник, дизайнер, тестові читачі, маркетологи, менеджери з продажу. З самого початку ми налаштовували цей процес так, щоби чітко розуміти, на якому етапі робота переходить від однієї людини до іншої.

Не обов’язково впроваджувати складні системи. Якщо у вас небагато ресурсів, цілком можна використовувати безкоштовні інструменти. Ми починали з Excel в Google, зв’язавши таблиці в єдину систему. Кожен працював зі своєю таблицею, заповнював її і відповідав за свою частину роботи.

Антон Мартинов "Наш формат"

Коли нам стало мало цих таблиць, перейшли в Trello. Далі перестало вистачати і її. Думали про перехід на Jira, але наслідки вирішення проблеми мають бути не більшими, ніж сама проблема. А для нас це виглядало саме так. Тому ми налаштували Trello для наших потреб.

Згодом кількість людей і проектів зростала і стало зрозуміло, що нам треба змінювати систему управління персоналом. Прив’язка всього процесу до рішення однієї людини, як це відбувається в малому бізнесі, нас уповільнювала. Тому ми провели тренінг для всього колективу і перейшли на методи управління Scrum, який заснований на принципі самоорганізованих команд.

У систематизації є два великих плюси. По-перше, я як виконавчий директор зміг відключити ручний режим управління. Мені не хотілося бути в копії листування всіх процесів в компанії, тому ми подумали, як грамотно шаблонізовувати та фіксувати їх. Так у будь-який момент я можу проконтролювати, чи немає затримок, і дізнатися, де формуються «пляшкові горлечка». Це звільнило простір для стратегічного мислення та управління.

По-друге, систематизація допомогла побудувати більш відкриту корпоративну культуру. Маючи чітку систему, ми з командою розуміємо, що і коли очікувати. Це зняло напругу в колективі.

У нашій компанії дуже вільна культура: ніхто не стежить за тим, коли хто приходить і йде. Головне – виконання дедлайнів і результат.

Проте системи – це не все.

Можна інтегрувати прекрасні системи, але без розуміння людьми, навіщо вони потрібні, нічого не запрацює. 

Тому важливо донести до колективу, що ці таблички і чек-листи потрібні в першу чергу їм для самодисципліни і поваги до часу – свого і колег.

Права рука – «креативний агент»

Спілкування з творчими людьми для багатьох схоже на прохід по мінному полю. Критика сприймається значно гостріше, конфліктні ситуації та образи виникають із незрозумілих для вас причин, а спілкування потребує величезного емоційного залучення і часу.

Якщо ваш продукт постійно пов’язаний із креативом, вам як виконавчому директору треба мати «декодер» із найбільш креативними колегами. Когось, хто зможе перекласти задачі з мови бізнесу на мову творчих людей і навпаки – пояснити вам ідею, яку ви відразу можете не оцінити.

У нашому випадку це арт-директор і головний редактор. Ці люди безпосередньо працюють з дизайнерами, перекладачами, редакторами, коректорами: ставлять їм технічні завдання, контролюють виконання дедлайнів, дають експертну оцінку текстам та макетам і передають їм ідеї іншої частини колективу.

Арт-директор – нетипова історія для українських видавництв. Зазвичай цю компетенцію залишають директору або головному редактору. Після приходу в «Наш формат» дизайн перших книжок я затверджував сам.

Для однієї із них, «Чому нації занепадають», довелося розглянути більше 30 креативних ідей. Кожну ідею треба було проаналізувати, уявити, як вона буде втілена на рівні фінального дизайну, і аргументувати відмову так, щоби дизайнери не відмовилися працювати з вами в майбутньому. Це можливо, якщо працюєш з кількома проектами на рік або якщо креативні задачі не є систематичними для бізнесу. Але якщо треба затвердити сто проектів, точно знадобиться «креативний агент».

Як керувати сотнею творчих підлеглихКоманда "Наш формат"

Ця людина має бути на 50% підприємцем і на 50% творчою особистістю. Це досить унікальне поєднання, тому знайти її може бути непросто. Плюс з’являються ризики. Наприклад, її можуть переманити на більш вигідне місце або вона створить власний бізнес. Особливо якщо ви не створили комфортний мікроклімат у власній компанії. Але знайшовши та втримавши таку людину, я заощадив собі багато нервів, а процеси тепер течуть значно плавніше.

Пропишіть правила гри, якщо працюєте з фрілансерами

Частина нашої креативної команди – фрілансери. Щоби розуміти, що ми говоримо однією мовою, ми прописали чіткі правила для кожного напрямку. Наприклад, для редакції це редакційна політика, для дизайнерів – правила підготовки макетів, а на найбільш важливих ділянках роботи – обов’язкові чек-листи. Так ми зберігаємо час та уникаємо непорозумінь.

Паралельно із цим ми розвиваємо лояльність фрілансерів так само, як і штатних співробітників. Кілька років тому ми організували серію майстер-класів для редакторів, коректорів та перекладачів. У результаті багато фрілансерів професійно виросли. Ми зараз активно співпрацюємо.

Зазвичай ми не караємо людей за порушення дедлайнів. Із фрілансерами це малоефективно. Значно краще працює авторитет вашого арт-директора чи головного редактора та позитивна мотивація. І не завжди фінансова. Для когось важливо самому обирати проект, над яким працювати, комусь – заздалегідь спланувати роботу, для когось плюс – трохи вільніший дедлайн і більше часу на творчий процес.

Якщо ж дедлайни порушуються системно, з такими фрілансерами ми просто прощаємось.

Виконавчий директор – модератор комунікації

Обговорення ідей – важлива частина творчого процесу.  Креативній команді неможливо нав’язати своє директивне рішення. Фраза «У мене є гіпотеза, що це невірно. Давайте про це поговоримо» – ключ до обговорення і прийняття рішень, які будуть якісно втілені, а не відпрацьовані абияк.

Але будь-який безсистемний обмін думками має великі шанси перерости в демагогію. Тому я будую культуру спілкування так, щоби люди, з одного боку, не боялися висловлюватися, з іншого – були готові брати відповідальність за свої слова. Моя задача – бути модератором цього процесу.

Рік тому ми ввели практику нарад для відбору нових проектів, затвердження обкладинок книг, обговорення потенційних авторів. На зустріч запрошуються люди з різних відділів: маркетинг, редакція, продажі. Кожна нарада планується через Google Календар, є чітке уявлення, скільки вона триватиме, і перелік питань, які ми розглядаємо. Один із ключових моментів після цього – follow-up лист (лист, який відправляють після знайомства або особистої зустрічі – прим. ред.). У цьому листі фіксується, про що домовилися, які терміни, хто відповідальний. Традицію таких «дисциплінованих» дискусій ми запозичили у наших лондонських колег з Penguin Random House. У Британії ця культура доведена до надзвичайного рівня.

Звісно, і у нас існують одноосібні рішення. Але бажано, щоб їх було небагато. Більшість питань в креативних напрямках можуть бути предметом обговорення. Тоді люди відчувають пряму причетність до результатів роботи компанії.

Ідеально, коли виконавчий директор взагалі мало втручається в роботу креативних команд, побудувавши роботу і комунікацію так, щоби люди приймали більшість рішень самостійно. І нехай вони помиляються – це треба прощати. Головне – зробити висновки і рухатися далі, не наступаючи ще раз на ті самі граблі.

Джерело: mc.today


0 комментариев
Сортировка:
Добавить комментарий

IT Новости

Смотреть все