Урбанізація набирає обертів. За прогнозами ООН, до 2050 року населення Землі перевищить 9,7 млрд людей, при цьому 60% з них житимуть у містах. Зріст чисельності населення і економічне зростання призводять до збільшення масштабів виробництва, споживання і, кінець кінцем, до «неймовірних наслідків для навколишнього середовища», попереджають фахівці ООН.
У відповідь на ці виклики багато країн в останні два десятиліття розробляють і реалізують проєкти «розумних» міст з нуля, заклавши в них дружні до природи системи: міський електротранспорт, рециркуляцію води тощо. При цьому намагаються використовувати всі останні інновації.
Місто-привід Сонгдо
Південнокорейське Сонгдо – серед першопрохідців «розумних» міст. Реалізація проєкту стартувала у 2002 році та активно тривала до 2015-го. Будівництво міста, що знаходиться в 65 км від столиці Кореї Сеула, обійшлося інвесторам у $35 млрд.
Архітектурною компанією, яка готувала проєкт, виступило нью-йоркське бюро Kohn Pedersen Fox. Це вплинуло і на вигляд міста – зовні воно нагадує Нью-Йорк, де в центрі знаходиться великий парк. Згідно з проєктом, близько 40% території складають зелені насадження.
Більшість будівель Сонгдо – хмарочоси. Під проєкт було розроблено унікальну пневматичну підземну систему утилізації відходів, що непомітно «висмоктує» та переробляє побутове сміття. Основним міським транспортом є велосипед.
Сьогодні в Сонгдо живуть близько 70 000 людей – це лише четверта частина від очікуваної кількості. До 2022 року інвестори мають намір залучити сюди вдвічі більше жителів.
Екологічне місто Тяньцзінь
Питання екології для Китаю стоїть дуже гостро – з початку ХХI століття кількість викидів діоксиду вуглецю в атмосферу над країною зросла на 10%. Це вдвічі більше, ніж у США і ЄС. Тому уряд КНР задумався про будівництво першого екологічного мегаполісу. І незабаром викристалізувалася ідея екоміста Тяньцзінь, яку планується реалізувати спільно з Сінгапуром.
Земельну ділянку для будівництва обрали не випадково – на місці, де тепер знаходиться місто, раніше було промислове звалище токсичних відходів. Очищення майданчика забрало майже три роки.
Будівництво урочисто стартувало 28 вересня 2008 року в 45 км від старого китайського міста Тяньцзінь і лише в 150 км від столиці Китаю Пекіна. Місто розраховане на 350 000 людей.
Генеральний план розробили будівельні інститути Китаю разом із сінгапурськими колегами. Згідно з проєктом, місто розділене на сім секторів: «Життя», «Екодолина», «Сонце», «Вітер», «Місто», «Земля» і «Екопрохід». Сектор «Вітер» створюється на основі вже наявного селища, побудованого навколо невеликого озера.
При будівництві застосовуються останні досягнення у сфері екологічного будівництва: енергопотреби забезпечуються геотермальними, сонячними, вітряними і гідроелектростанціями.
У місті зареєстровано 4500 компаній із загальним статутним капіталом у 200 млрд юанів. Закінчити будівництво екоміста планують на початку 2020-х років.
Інноваційне місто Каласатама
Каласатама – це «місто в місті». Інноваційний район у столиці Фінляндії Гельсінкі почали зводити зовсім нещодавно, у 2014 році, й сьогодні він поступово перетворюється на справжнє «поселення майбутнього».
Порівняно з іншими смарт-містами Каласатама виглядає зовсім крихітним, тут проживає трохи більше 3500 осіб. Очікується, що до 2040 року інноваційний район створить 10 000 нових робочих місць і налічуватиме близько 25 000 жителів.
Головною перевагою фінського «розумного» міста є його планування: всі громадські та адміністративні установи, школи і лікарні розташовані поруч із житловими кварталами і з'єднані зручними транспортними магістралями.
Громадський транспорт представлений невеликими безпілотними електробусами. Очікується, що зі збільшенням кількості населення вдосконалюватиметься і транспортне сполучення.
У Каласатамі функціонує система «розумних» електромереж та альтернативної енергетики, із зарядними станціями для електромобілів і повсюдними накопичувачами, що забезпечує постійний кругообіг енергії.
Мінімісто Bleutech Park
Фонд Bleutech Park Properties почав будівництво «розумного» селища Bleutech Park у пустелі Невада під Лас-Вегасом. Бюджет проєкту складає $7,5 млрд, а термін реалізації – рекордні шість років.
Очікується, що в новому «розумному» селищі буде реалізовано всі передові технології: поновлюване енергопостачання від сонця, вітру, води, кінетичної енергії жителів, автономні транспортні засоби, штучний інтелект, доповнена реальність, інтернет речей, робототехніка і самовідтворювані бетонні будівлі.
У Bleutech Park Properties планують створити близько 25 000 робочих місць для інноваторів. Це має дати потужний поштовх розвитку околиць навколо Лас-Вегаса.
На відміну від інших проєктів «розумних» міст, у Bleutech Park планують побудувати доступне житло для забезпечення якісного життя учасників інноваційного проєкту.
Місто майбутнього Неом
24 жовтня 2017 року на конференції «Інвестиційна ініціатива майбутнього» наслідний принц Саудівської Аравії Мухаммад ібн Салман оголосив про наміри побудувати «місто майбутнього» за $500 млрд.
За словами принца, мегаполіс функціонуватиме незалежно від наявної державної системи, з власним податковим і трудовим законодавством, а також – автономною судовою системою.
Майбутнє місто отримало назву «Неом». Вона складається з двох слів: перші три літери утворюють давньогрецький префікс нео- у значення «нове», четверта – з арабського слова «мостакбал», що перекладається як «майбутнє».
Керівником проєкту став експрезидент і генеральний директор Siemens AG Клаус Кляйнфельд.
Крім всіх інших переваг «розумних» міст, розробники концепції обіцяють реалізувати в Неомі роботизацію вищого ступеня: роботи-поліцейські, роботи-лікарі, роботи-прибиральники, автоматичні фабрики і заводи. Очікується, що роботів у місті буде більше, ніж людей.
Перший етап будівництва планують закінчити вже у 2025 році.
Блокчейн-місто Innovation Park
Мільйонер Джеффрі Бернс, який заробив статок на криптовалюті, вирішив перетворити частину території пустелі Невада в США на блокчейн-місто, що використовує «розумні» технології. Для цього він за $170 млн викупив земельну ділянку площею 27 113 га на півночі американського штату Аризона. Місце знаходиться неподалік від кампусів компаній-гігантів Google, Apple, Switch і Tesla.
Основою інноваційного поселення стане повсюдне використання блокчейна: у будинках, школах, адміністративних і фінансових установах. Таким чином буде досягнутий посилений контроль за персональними даними жителів.
Передбачається використання поновлюваних джерел енергії: сонячної та вітрової, а також система багаторазового очищення води. Є плани побудувати арену для кіберспортивних ігор. Крім того, у місті працюватиме система доставки за допомогою дронів.
Для проєкту Innovation Park архітектори з Ehrlich Yanai Rhee Chaney Architects і Tom Wiscombe Architecture розробили нові типи будівель, що мають сприяти комунікації та творчості. Великі інтер'єрні простори і затінені зелені двори служитимуть майданчиками для спілкування і навчання.
Переміщатися у Innovation Park передбачається за допомогою самокерованих електромобілів, але міське середовище буде орієнтоване на пішоходів.
Джерело: mind.ua
0 комментариев
Добавить комментарий