Керівники Microsoft м'яко наполягли на своєму і продовжили роботу над проектами для військових, а Google довелося згорнути «цензурний» пошуковик для Китаю.
Протести в Microsoft
Обурення співробітників пов'язані з військовими контрактами компанії: розробкою спеціальної версії гарнітури доповненої реальності HoloLens і десятирічним контрактом з Пентагоном на хмарні послуги.
«Хмари» для Пентагону - проект JEDI
9 жовтня 2018 року корпоративний віце-президент Microsoft Azure Джулія Уайт опублікувала в блозі компанії офіційний лист про те, як хмарні сервіси і технології штучного інтелекту допоможуть в роботі урядових служб.
Вона вказала: Microsoft готова боротися з Amazon, Oracle, IBM і іншими корпораціями за контракт вартістю $ 10 млрд на розробку хмарного сервісу JEDI із застосуванням технологій AI для Пентагону.
26 жовтня 2019 року Microsoft виграла контракт, за яким повинна розробити єдину хмару JEDI (Joint Enterprise Defense Infrastructure Cloud) для військових підрозділів США. JEDI покликана замінити погано інтегровані і застарілі комп'ютерні мережі і хмари американських військових на єдину хмарну систему, що охоплює всі напрямки - від армії до авіації і флоту.
Microsoft вдалося обійти Amazon, основного претендента на JEDI, багато в чому завдяки конфлікту Дональда Трампа і глави Amazon Джеффа Безоса, пише TechCrunch.
Amazon могла виграти контракт, так як хмарний сервіс компанії домінує на ринку хмарних послуг, повністю задовольняє вимоги контракту, а Amazon раніше співпрацювала з ЦРУ, вважає Forbes.
Контракт на JEDI Microsoft відкриває нові варіанти співпраці з владою: компанія може попрацювати над хмарними сервісами для інших урядових підрозділів.
Також Microsoft в кінці серпня 2019 року стала одним з переможців другого контракту для Міністерства оборони - Defense Enterprise Office Solutions (DEOS) загальною вартістю $ 7,6 млрд. Компанія стане основним постачальником офісних продуктів через сервіс Office 365, розміщений в хмарі Azure.
Військові AR-окуляри IVAS
У листопаді 2018 року Microsoft виграла контракт для Армії США вартістю $ 479 млн. Компанія має намір розробляти прототипи бойової системи IVAS на базі гарнітури HoloLens.
За контрактом військові можуть закупити понад 100 тисяч гарнітур, покликаних «підвищити летальність за рахунок поліпшених можливостей по виявленню, визначенню і участі в бойових діях», якщо розробка і тестування пройдуть успішно.
Представник Microsoft після перемоги заявив, що технології доповненої реальності допоможуть армії отримати більше даних для швидкого прийняття рішень, а контракт зміцнить відносини Microsoft з Міністерством оборони в нових областях.
Військова версія HoloLens буде відрізнятися від споживчої - за контрактом пристрій повинен підтримувати активацію нічного бачення, тепловізор, контроль життєво важливих показників бійця: дихання і потенційного струсу мозку, а також захищати від гучних звуків.
Microsoft повинна випустити 2500 гарнітур протягом двох років і продемонструвати можливість повномасштабного виробництва тисяч нових пристроїв.
У квітні 2019 року журналісти CNBC протестували прототип IVAS разом з солдатами. Поїздку організував підрозділ Futures, який займається співпрацею армії з технологічними стартапами і корпораціями.
Квітнева версія IVAS нагадала журналістам інтерфейс Call of Duty і інших шутерів: гарнітура показує міні-карту місцевості з розташуванням бійців групи, ворогів, компас з мітками, активує тепловізор і окуляри нічного бачення в разі сильного задимлення, а також цифровий приціл.
Військові планують використовувати IVAS і за межами бойових дій: для збору даних про солдатів на тренуваннях на «віртуальних ворогах». Команда навчального центру аналізує, що бачать солдати, а після навчань бійці можуть подивитися в IVAS звіт про свої дії.
У листопаді 2019 року журналісти Business Insider розповіли про другу версію IVAS. З її допомогою армія провела «віртуальну спецоперацію», під час якої військові:
- Використовували тривимірні карти в доповненій реальності.
- Фотографували секретні документи на полі бою.
- Автоматично переводили написи і мову з російської на англійську.
- Визначали особистості ворогів.
- Використовували нічне бачення і режим бінокля.
- Використовували віртуальний приціл для більш швидкого і точного наведення на ворога.
За словами журналістів Business Insider, IVAS 2 заряджається від переносної батареї, заряду вистачає на шість-вісім годин. На літо 2020 року заплановано третій прототип - більш ергономічний, міцний та захищений від негоди.
Реакція співробітників і відповідь керівництва
Протест проти IVAS: «Ми не підписувалися на розробку зброї»
23 лютого 2019 року біля 250 співробітників Microsoft опублікували відкритий лист на адресу гендиректора компанії Сатья Наделла і юрисконсульта Microsoft Бреда Сміта. Співробітники заявили: вони «стривожені, що Microsoft допомагає військовим підвищити летальність за допомогою інструментів, розроблених інженерами компанії».
Працівники закликали скасувати контракт по IVAS, створити ясну політику роботи над подібними проектами і незалежну раду з питань зовнішньої етики. За їх словами, вони «не підписувалися на розробку зброї» і зажадали право голосу при використанні результатів їхньої праці.
Співробітники вважали, що IVAS в першу чергу допомагає вбивати і перетворювати війну в імітацію відеоігри, віддаляючи солдатів від реальності.
Розробники Hololens вважали, що технологія буде використовуватися для допомоги архітекторам і інженерам, поліпшення відеоігор і спілкування з іншими людьми.
Також автори листа вважають, що пропозиція Microsoft перейти на іншу роботу в компанії, якщо співробітник вважає проект неетичним, ігнорує проблему, а не вирішує її.
25 лютого Сатья Наделла відповів на лист протестувальників в розмові з CNN і виступив на захист контракту. За його словами, прислухатися до думки співробітників дуже важливо, але компанія «прийняла принципове рішення не приховувати технології від інститутів, які вибрали в демократичних країнах, щоб захистити свободи, якими користуємося».
Він пообіцяв продовжити діалог з співробітниками і бути гранично відкритим.
Протест проти JEDI: «Неможливо дізнатися, що ми будемо створювати»
17 жовтня 2019 роки після листа віце-президента Microsoft Azure Джулії Уайт анонімні співробітники відправили колективного листа керівництву корпорації із закликом не брати участі в тендері JEDI з етичних міркувань.
На думку протестувальників, через секретність контракту незрозуміло, над чим доведеться працювати інженерам, але це допоможе в військових діях. Також в JEDI використовуються технології штучного інтелекту, а значить, контракт потрапляє під дію документа The Future Computed, в якій Microsoft описала етичні принципи розробки AI.
Співробітники вважають, що JEDI повинен бути проаналізований комітетом з етики AI, створеним в Microsoft. Вони закликали відмовитися від JEDI так, як це зробила Google, оскільки технології для JEDI можуть не відповідати принципам Microsoft з розвитку AI, а компанія «зрадить ці принципи в гонитві за короткостроковим прибутком».
Також співробітники попросили колег з Amazon і інших компаній прийняти їх позицію і питати у керівництва, де буде застосовуватися розробка і чи відповідає це їх принципам. Коли вони влаштувалися на роботу в Microsoft, вони не очікували, що «метою їх роботи будуть вбивства і підвищення летальності зброї».
Бред Сміт
26 жовтня 2018 року віце-президент Microsoft Бред Сміт детально розповів про принципи співробітництва Microsoft з військовими. За його словами, робота в цьому напрямку заснована на трьох принципах:
- Компанія вірить в сильну оборону США і хоче, щоб люди, які захищають країну, могли отримати доступ до кращих технологій, в тому числі від Microsoft.
- Компанія розуміє важливість нових етичних і політичних питань, пов'язаних з використанням штучного інтелекту в військових розробках, і буде використовувати свої знання і можливості для їх вирішення "в рамках цивільних і демократичних процесів».
- Компанія розуміє, що у співробітників можуть бути різні погляди на те, що відбувається, і не очікує, що її позицію займуть всі, тому пропонує допомогу в переході в інший підрозділ Microsoft, якщо працівник не бажає працювати над чимось, що йому не подобається незалежно від причин.
Сміт заявив, що Microsoft працює з Міністерством оборони США більше 40 років, так як військові ризикують своїми життями для захисту країни і допомоги людям в усьому світі, і компанія хоче «прикрити їх спини» і надати доступ до найкращих технологій.
Співробітники Google проти китайської версії пошуковика з цензурою
З 2010 року Google не працює на території Китаю - компанія відмовилася цензурувати результати пошуку і закрила бізнес в країні. Але до 2018 року в Китаї сформувався новий мобільний ринок з аудиторією в 788 млн користувачів, і американські фірми стали активніше цікавитися розвитком бізнесу в країні.
У серпні 2018 року видання The Intercept розповіло про використання Google купленого в 2008 році сайту 265.com для відстеження пошукових запитів жителів Китаю. Сайт не виконує жодних пошукових запитів, а перенаправляє їх в Baidu - основному конкурентові Google в Китаї.
Дані про запити 265.com Google використовувала для створення інструменту BeaconTower, котрий перевіряє, які результати пошуку в Google можуть бути заблоковані китайської системою цензури.
Інструмент став основою для створення Dragonfly - мобільного сервісу, який автоматично видаляє з видачі сайти, заблоковані китайським файрволом.
За задумом розробників Google цензура мала працювати скрізь: в зображеннях, перекладача, перевірці орфографії.
Dragonfly вмів видаляти неприйнятний контент про політв'язнів, протести і демократії, а всередині движка був чорний список з ключовими темами і словами.
Дані Dragonfly підбудовував під потреби китайського уряду: погодній сервіс занижував дані про викиди речовин в атмосферу, щоб приховати забруднення навколишнього середовища.
Розробка Dragonfly була секретною і анонімної - над нею працювали близько 100 чоловік, які спочатку приховували проект через його невідповідність моральним і етичним нормам Google.
15 жовтня 2018 року гендиректор Google Сундар Пічаї офіційно підтвердив запуск пошукової системи в Китаї, пояснивши це важливістю китайського ринку і «багатообіцяючими» внутрішніми тестами.
Протести і закриття проекту Dragonfly
Перші протести співробітників Google почалися 16 серпня 2018 роки після публікації The Intercept. На їхню думку, компанія зацензуреною версією сервісу порушила власні правила і принципи.
Вони зажадали від керівництва розкрити інформацію про Dragonfly, щоб оцінити етичні наслідки своєї роботи. Під листом підписалися близько 1000 співробітників.
28 серпня 2018 року до співробітників Google приєдналася коаліція з 14 провідних правозахисних організацій. Вони написали відкритого листа Сундару Пічаї, закликавши його до відкритого і чесного діалогу і дотримання прав людини.
До жовтня 2018 року Google не визнавала, що працює над запуском пошукового сервісу в Китаї. Глава пошуку Google Бен Гомез сказав BBC, що «компанія тільки досліджує можливості, але так як планів запускати немає, то і говорити нема про що».
За інформацією The Intercept 18 липня Гомез спілкувався з співробітниками, задіяними в розробці Dragonfly, і зазначив, що запуск пошукової системи може відбутися протягом шести-дев'яти місяців.
4 жовтня 2018 року до протесту приєднався віце-президент США Майк Пенс. Він закликав Google негайно припинити роботу над проектом, щоб «не посилювати цензуру Комуністичної партії і не ставити під загрозу приватне життя китайських клієнтів».
У листопаді відкритий лист керівництву написали понад 600 співробітників Google, підкресливши, що більшість з них влаштувалося на роботу, знаючи цінності компанії і її минулу позицію щодо цензури.
Також з Google почали звільнятися в знак протесту: колишній науковий співробітник компанії Джек Полсон закликав керівництво відкрито пояснити свою позицію, а не відводити питання в сторону. Для підтримки звільнених співробітників протестувальники зібрали $ 200 тисяч в «фонд страйку».
У грудні 2018 року гендиректора Google Сундара Пічаї запросили для надання свідчень в Конгрес.
17 липня 2019 року Google офіційно закрила проект Dragonfly. За інформацією Intercept, компанія зробила це з кількох причин: різкої негативної реакції співробітників і витоку даних про проект - через це до роботи над проектом підключилася команда конфіденційності, яка захищає права користувачів.
Учасники цієї команди розкритикували проект і домоглися скасування роботи з даними сервісу 265.com, після якого продовжувати роботу над Dragonfly було важко.
0 комментариев
Добавить комментарий